Rozwój osobisty – o co w tym wszystkim chodzi…?

W księgarniach nie brakuje poradników na temat tego, jak rozwijać swoje umiejętności i talenty, walczyć ze słabościami czy jak wprowadzić w życiu zmiany. Filmy motywacyjne biją rekordy popularności, a tytuły artykułów coraz częściej namawiają nas, abyśmy poświęcili czas na osobisty rozwój, bo dzięki niemu „wyciśniemy” z  życia jeszcze więcej. O tym, czym właściwie jest rozwój osobisty, czy każdy go potrzebuje i jak zacząć prace nad sobą opowiada Karolina Cwalina, life&business coach, PCC ICF, autorka projektów Sexy zaczyna się w głowie i Sukces zaczyna się w głowie.

successful woman.jpg

Zacznijmy od początku, dużo mówi się teraz o rozwoju osobistym, o tym, że warto zrobić coś dla siebie, ale co tak naprawdę to oznacza? 

Rozwój osobisty to nic innego jak ciągłe doskonalenie oraz nauka z różnych obszarów, które tworzą człowieka. Dla każdego z nas to może być coś innego, ponieważ jesteśmy od siebie różni, mamy inne potrzeby, możliwości, plany i doświadczenia. Jednak to właśnie te elementy pozwalają lepiej poznać świat i samych siebie. Rozwój osobisty może dotyczyć różnych poziomów, zarówno zawodowych, jak i osobistych. 

Bardzo często rozwój to trudna i długa praca, a co dostajemy w zamian?

Życie to ciągłe samodoskonalenie, dzięki celom nabiera ono sensu. W całym procesie jakim jest rozwój osobisty chodzi o to, aby dzięki niemu dążyć do marzeń i planów. Rozwój to nasze narzędzie, które pomaga w usprawnieniu działań. Jeśli postawimy sobie jasny cel, zmobilizujemy się, to nie może nam się nie udać! 

Od czego najlepiej zacząć pracę nad sobą? Czy możemy robić to samodzielnie czy najlepiej poszukać specjalisty?

W obecnych czasach mamy dostęp do szerokiej wiedzy. Wiele możliwości daje Internet i social media. Można samodzielnie zdobywać informacje, szukać grup wsparcia czy inspiracji – wymiana poglądów i korzystanie z doświadczenia innych może stać się bodźcem do samodoskonalenia i działania. Jeśli zależy nam jednak na sprawdzonych metodach oraz szybkich efektach warto poszukać specjalisty i umówić się na indywidualne sesje coachingowe. Profesjonalista posiada właściwą wiedzę oraz kompetencje, dzięki którym proces zmiany i rozwoju od początku będzie przebiegać we właściwym kierunku. 

W jaki sposób możemy pracować sami nad naszym rozwojem? 

Tak jak wspominałam warto korzystać z dostępnej wiedzy, czytać książki, artykuły i poszukiwać dodatkowej motywacji i inspiracji. Im więcej wiemy, tym lepiej dla nas. Warto podpatrywać dobre nawyki u innych ludzi, zwłaszcza tych, których cenimy, sprawdzać co takiego oni robią, że z zazdrością patrzymy na to jak są aktywni i ile w życiu osiągają. A potem wdrażać je w życie.

Stosujesz te zasady w swoim życiu? 

Tak, to właśnie dzięki nim je ulepszyłam, a wszystkie dobre przemiany w moim życiu zaczęły się od współpracy z coachem. Jestem przykładem na to, że zmian można dokonać w każdym momencie i aspekcie życia. Podczas pracy z coachem wyrobiłam w sobie nawyki, które znacznie ułatwiają mi pracę nad sobą, zarówno nad moimi zawodowymi obowiązkami, jak i życiem prywatnym. Jednym z dobrych sposobów, który polecam również swoim klientom jest planowanie nadchodzącego tygodnia. Zawsze poświęcam niedzielny wieczór na przygotowanie bardzo dokładnego planu zajęć na kolejny tydzień. Rozpisuję dokładnie zajęcia zawodowe i prywatne, tak aby mieć nad wszystkim kontrolę. Dzięki temu to ja zarządzam swoim czasem i mam poczucie, że w pełni go wykorzystuję.

O czym według Ciebie powinny pamiętać osoby, które chce się rozwijać? Zasada, bez której to się nie uda?
Tak naprawdę nie ważne jaki sposób wybiorą – czy będzie to profesjonalne szkolenie czy samodzielna praca w domu, najważniejsze jest to, aby uwierzyć w siebie i dać sobie szansę. Zapomnieć, że istnieją zdania „nie dam rady”, „to za trudne”. Ciężka praca i wytrwałość to klucz do sukcesu. Pamiętajmy, że to my decydujemy o tym jak wygląda nasze życie i to co się wokół nas dzieje, a więc możemy to także zmieniać.


***

Karolina Cwalina - PCC ICF, life&business coach

Karolina_Cwalina.jpg


Professional Certified Coach w ICF - PCC ICF. Kierownik Studiów Podyplomowych Akademia Coachingu na Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku. Posiada certyfikat potwierdzający ukończenie treningu „Coaching Prowokatywny” prowadzonego przez Jaapa Hollandera, akredytowanego przez Instytut Komunikacji Prowokatywnej PROVOCARE. Absolwentka Wydziału Prawa oraz Studiów Podyplomowych „Coaching Profesjonalny” na Akademii Leona Koźmińskiego a także „The Art and Science of Coaching” na Erickson International College akredytowanego w Polsce przez Wszechnicę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek International Coach Federation (ICF). Specjalizuje się w obszarach zarządzania oraz organizacji czasem.

Założycielka firmy szkoleniowo-coachingowej oraz autorka programu dla kobiet „Sexy zaczyna się w głowie”, który oferuje szeroki program warsztatowo-szkoleniowy. Specjalista w zakresie prowadzenia life coachingu, który wpływa na podniesienie jakości stylu życia. Na swoim koncie posiada wiele sukcesów w pracy zarówno z jednostkami indywidualnymi jak i podczas przeprowadzonych warsztatów motywacyjnych w wielu firmach oraz wystąpieniach publicznych.

Współautorka artykułu „Prawne uwarunkowania Coachingu” ukazanego w Coaching Review nr 1/2013.W 2015 roku rozpoczęła pracę w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku na kierunku MBA. Specjalizuje się w pełnowymiarowym diagnozowaniu kompetencji pracowników: zarządzanie czasem, organizacja, wiara we własne możliwości, praca w zespole (team coaching), motywacja, wytrwałość.

http://www.sexyzaczynasiewglowie.pl

źródło, zdjęcie: mat. prasowe Dodał(a): Katarzyna Rydz-Korzenecka , Czwartek 28.07.2016 (aktualizacja: 2016-07-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×