Wyrównanie szans kobiet i mężczyzn dobrze wpływa na interesy firmy?

W ostatnich latach coraz więcej kobiet zajmuje wyższe stanowiska w dużych firmach. Czy jednak takie wyrównanie szans dobrze wpływa na prowadzenie spółki?

Wyrównanie szans kobiet i mężczyzn dobrze wpływa na interesy firmy?

Wyrównanie szans kobiet i mężczyzn dobrze wpływa na interesy firmy?

Od paru już lat wiele środowisk walczy o to, by kobiety miały większy udział w radach nadzorczych, zarządach i wysokich stanowiskach w firmach. Wyrównywanie szans między kobietami, a mężczyznami już zaczyna pokazywać pewne skutki. Badania pokazały bowiem, że firmy bardzo zyskują na takim zrównoważonym udziale obu płci. 

Zobacz też: JAK POGODZIĆ KARIERĘ Z RODZINĄ - 6 RAD 

- Średni zysk operacyjny jest wyższy w tych firmach, które w zarządach mają kobiety. Warto więc dążyć do wyższego udziału kobiet w radach i zarządach spółek, ponieważ firmy osiągają wówczas lepsze wyniki, a to przekłada się na wyższe PKB oraz większy dobrobyt społeczeństwa - mówi Dr Ewa Lisowska ze Szkoły Głównej Handlowej. 

Choć badania tak korzystnie przedstawiają wyniki wyrównania udziału kobiet i mężczyzn, to nadal w radach nadzorczych największych spółek zasiada jedynie około 10 procent pań, co oznacza, że najwyższe stanowiska w dalszym ciągu zdominowane są przez mężczyzn.

kobieta_w_biznesie2.jpg

Spółki zyskują na zrównanym udziale kobiet i mężczyzn w radach nadzorczych

- Kobiety są niedoreprezentowane i w administracji na kierowniczych stanowiskach, i w radach nadzorczych oraz zarządach firm - dodaje dr Lisowska.

Norwegia jest przykładem kraju, w którym obowiązuje prawo mówiące, że w publicznych spółkach udział kobiet na najwyższych szczeblach zarządzania musi wynosić minimum 40 procent pod groźbą rozwiązania spółki. 

W Polsce nie stworzone zostało jeszcze prawo, które regulowałoby udział kobiet na najwyższych stanowiskach w największych spółkach państwowych. W naszym kraju istnieje jedynie tak zwane regulacje miękkie, czyli rekomendacje znajdujące się w Dobrych Praktykach Giełdy Papierów Wartościowych oraz rekomendacje Ministerstwa Skarbu Państwa, które tak naprawdę jedynie sugerują, że w radach nadzorczych powinno zasiadać 30 procent kobiet.

 

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Poniedziałek 24.11.2014 (aktualizacja: 2014-11-27)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
CarolineC
Przez wiele lat byłam niedoceniana w moim miejscu pracy. Choć pracowałam tak samo dużo i tak samo dobrze jak moi koledzy, pewnego dnia dowiedziałam się, że zarabiam niemal o 1000zł mniej od mojego kolegi na tym samym stanowisku! Zrezygnowałam więc i założyłam własną firmę zajmującą się graffiti - http://www.cgraff.info/ - dbamy tu o równe prawa zarówno dla mężczyzn jak i kobiet i muszę się pochwalić, że jest to jeden z filarów naszego sukcesu.
Dodano: 2014-11-24 12:51:24 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×
  • Czas to pieniądz

    zarządzanie

    Coaching zarządzania sobą w czasie Dla Klientów, którzy ciągle są w pośpiechu. Dla tych którzy czują, że nie mają czasu na Coaching. Dla tych, których pochłaniają bieżące sprawy i… czytaj więcej

  • Kobiecość i sukces

    Kobieta biznesu

    Kreowanie wizerunku dla kobiet. Szkolenie łączy w sobie pracę z wizażystką/stylistką oraz z trenerem biznesu/psychologiem/coachem. czytaj więcej