Bądź asertywna w pracy

Prawie wszyscy narzekamy na swoich szefów. Że krzyczą, mało płacą i mają wymagania z kosmosu. Ale to konflikt ze współpracownikiem jest czymś, co może nas w pracy kompletnie wykończyć. Pewnie dlatego, że współpracownik to koleżanka czy kolega z biurka obok, ktoś, z kim musimy spędzać pół dnia, z kim ciągle się kontaktujemy. Jak reagować, co mówić, jak się zachować, gdy w biurze wybucha spór?

Bądź asertywna w pracy


1. Niedawno dołączyłam do niewielkiego działu personalnego. Pracujemy tam w czwórkę – wszystkie panie są starsze ode mnie. I choć zajmujemy równorzędne stanowiska specjalistów, odnoszę wrażenie, że koleżanki próbują mi „szefować”. Mówią, co mam robić, zostawiają podrzędne i nieciekawe prace do wykonania, a nawet proszą, żebym zrobiła im herbatę... Jestem dobrze wychowana, więc robię. Ale coraz mniej podoba mi się ten układ.


W pracy jak w „Folwarku zwierzęcym” Orwella – wszyscy są równi, ale... niektórzy są równiejsi. Ludzie odczuwają instynktowną niechęć do poruszania się w strukturach poziomych. Znacznie lepiej czują relacje pionowe: wiadomo, kto komu może co kazać, a kto musi słuchać. Jeśli w dziale jest kilka równorzędnych stanowisk, jest bardzo prawdopodobne, że zatrudnione osoby będą próbowały choć minimalnie zmienić „poziom” na „pion”. A na jakiej podstawie? Choćby wieku, doświadczenia, czy po prostu bardziej dominującego charakteru.
Ale ty nie powinnaś sobie na to pozwalać. Zacznij od małych rzeczy. Do tej pory to ty latałaś ze szklanką dla koleżanki? Wykorzystaj moment, gdy będziesz bardzo zajęta, żeby mieć alibi, i poproś ją, używając dokładnie tych samych słów, których ona używała wcześniej wobec ciebie, a więc np. „O, kochana, napiłabym się ciepłej herbatki. Zrobisz nam?”. I nie zapomnij się uśmiechnąć.

Uparcie domagaj się, by współpracownicy dzielili się z tobą zadaniami po równo. Proś grzecznie, ale stanowczo, by powierzano ci i bardziej odpowiedzialne zajęcia. A na oburzone uwagi, że jesteś za młoda, za mało wiesz i sobie nie poradzisz, odpowiadaj ze śmiechem: „No, ale mam przecież ciebie tuż obok!”. Jeśli sytuacja bardzo się zaognia, nie zawahaj się iść do szefa z prośbą, by jasno określił, który z pracowników jakie ma obowiązki.

Jak być asertywnym? - przeczytaj porady psycholog Marii Rotkiel

2. Od dwóch lat pracuję biurko w biurko z Bartkiem. Lubimy się, fajnie nam się współpracuje. Ostatnio ktoś przez przypadek puścił na drukarce listę płac i... wyszło szydło z worka. Byłam zszokowana informacją, że Bartek zarabia więcej ode mnie, znacznie więcej. Mówiąc szczerze, mam z tym spory kłopot.

To przykre, go dowiadujemy się, że ktoś, kto robi dokładnie to samo, co my, zarabia... wcale nie tak samo. Po prostu więcej. Najgorsze, co możesz zrobić, to dać się ponieść negatywnym emocjom. Nie traktuj tej informacji jako zamachu na twoją godność i osobistej obrazy. I nie wyładowuj swojej frustracji na koledze. W końcu to nie jego wina, że zarabia lepiej. Każdy dostaje wszak tyle, ile jest w stanie wynegocjować z szefem. Nie karz współpracownika, mówiąc np.: „Po godzinach? Ty sobie zostań, przecież więcej zarabiasz, tobie to się pewnie opłaca. W przeciwieństwie do mnie”. W ten sposób niczego nie zyskasz, a jedynie możesz przekonać otoczenie, że jesteś niedojrzała emocjonalnie i nieodpowiedzialna.

Potraktuj tego typu nieprzyjemną wiadomość jako impuls do działań. Zastanów się, co ty możesz zrobić, żeby zarabiać tyle, co twój kolega. Idź do szefa i poproś o podwyżkę. Być może przełożony w ogóle nie ma świadomości, że istnieją takie rozbieżności pomiędzy waszymi pensjami – szefowie rzadko zaglądają do siatek płac. Ale nie argumentuj: „Bo on ma więcej...”, „Chcę tyle, co on...”. Staraj się raczej udowodnić, dlaczego właśnie ty, twoje działania, twoja ciężka praca zasługują na większe pieniądze. Gdy ci się to uda, problem rozwiąże się sam.

Ćwiczenie - naucz się asertywności!


Dodał(a): Redakcja , Wtorek 22.03.2011 (aktualizacja: 2011-11-23)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Radosc1
Bardzo dobry artykuł, na pewno przyda się wielu osobom. Zainteresowanych odsyłam także do strony: http://4grow.pl/warszawa-szkolenie-asertywnosc-w-pracy-trening-asertywnosci . Gorąco Polecam!!! :)
Dodano: 2013-09-17 12:02:02 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×