Jak nie utonąć w długach?

Spirala zadłużenia wciąż rośnie, a ty nie możesz spać spokojnie? Odzyskaj finansową wolność i pożegnaj się z magią karty kredytowej.

pieniadze.jpg

DZIENNICZEK

Utwórz arkusz w Excelu i postaraj się zapisywać każdy wydatek. Nie zniechęcaj się i notuj nawet najmniejsze kwoty. Po podsumowaniu miesiąca zobaczysz, że nawet małe wydatki mają spore znaczenie. Prowadzenie dziennika ułatwi ci zbieranie paragonów, ale by metoda ta była skuteczna, należy regularnie spisywać wydatki. Na nic ciągłe odkładanie przepisywania kwot z paragonów na jutro.

SKARBONKA

Pora wrócić do dziecięcych nawyków i zainwestować w skarbonkę świnkę. Podczas płatności gotówkowych zazwyczaj zostaje reszta. Bądź dla siebie nieubłagana i wrzucaj nawet najdrobniejsze monety, a kiedy sprzedawca wyda ci resztę w postaci kilku pięciozłotówek, nie wahaj się. Zaczynaj od małych kwot. Nie od razu Rzym zbudowano. Gdy skarbonka lub słoik z monetami staną się ciężkie i przyjemnie zabrzęczą, zwiększ odkładane kwoty. Pamiętaj, że w tym przypadku metoda małych kroków jest konieczna.

ZAPŁAĆ SOBIE

Załóż subkonto lub konto oszczędnościowe. Zawsze po otrzymaniu wpłaty za twoją pracę, przelewaj określoną sumę. Jeśli nie ufasz sobie, możesz zlecić regularne przelewy, które bank będzie wykonywał za ciebie każdego miesiąca. W ten sposób od samego początku wiesz z jaką kwotą, przeznaczoną na życie pracujesz w danym miesiącu. Oszczędzać może każdy niezależnie od uzyskiwanego dochodu.

NADMIERNE KUPOWANIE

Może już pora pożegnać się ze złym nawykiem kupowania rzeczy, które wcale nie są potrzebne? Przecież kuchnia pęka już w szwach, a do szafy nie zmieści się już nawet mol. Masz w domu buty, które kiedyś kupiłaś i nigdy ich nie założyłaś? To znak, że wszystkiego jest za dużo. Zrób próbny miesiąc i odwiedzaj jedynie sklepy spożywcze. Pod koniec miesiąca zobaczysz, ile pieniędzy wydajesz na swoje zachcianki i zrozumiesz, że zakupy spontaniczne warto zamienić na przemyślane.

BRAKI I POTRZEBY

Nadmierne wydawanie pieniędzy wynika z naszych potrzeb, które powstały w wyniku braków, towarzyszących człowiekowi w dzieciństwie. Poświęć czas na przeanalizowanie swojej sytuacji i skup się na tym, aby zminimalizować potrzeby. Jeżeli masz problem z wydawaniem pieniędzy, zainspiruj się ludźmi, którzy w ogóle z nich nie korzystają! Tak tacy ludzie istnieją i wcale nie narzekają na swoje życie.  

Zdjęcie: Thinkstock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Niedziela 31.07.2016 (aktualizacja: 2016-07-31)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×