Twój osobisty trener życia

Do coacha mogą chodzić nie tylko gwiazdy, Jeśli chcesz odkryć swoje mocne strony i ruszyć do przodu, właśnie on Ci pomoże.

Coach

Niedawno trafiła do mnie pacjentka, która konsultowała z pewnym coachem wszystkie życiowe wybory. Najpierw chciała, by pomógł jej uporać się z kłopotami w pracy, a potem przychodziła po radę w każdej sprawie, nawet gdy dotyczyła ona kupna zasłon do salonu. Kiedy ten (z niewiadomego powodu) zawiesił działalność, poczuła się bezradna, niezdolna do podjęcia jakiejkolwiek decyzji. Uzależniła się od jego porad, bo on, niestety, nie był profesjonalistą.

Jak wynika z badań, coraz więcej Polaków korzysta z coachingu, który idealnie wypełnił rynkową lukę pomocy psychologicznej. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem że trafisz do coacha z prawdziwego zdarzenia. Może się okazać doskonałym przewodnikiem na drodze do życiowych zmian. Chcesz np. ożywić swój związek, lepiej planować czas, nauczyć się bronić swojego zdania?A może awansowałaś albo założyłaś firmę? Bliscy dodają ci otuchy, ale to za mało. Potrzebujesz kogoś, kto da ci impuls do śmiałego wejścia na nową drogę. Wtedy warto skorzystać z sesji coachingu.

Wskaże możliwości

Coach nie jest doradcą zawodowym, szkoleniowcem, terapeutą ani guru. Nie pomoże ci rozwiązać poważnego problemu, nie udzieli rad, jak żyć, nie wyleczy z nieśmiałości ani z traum dzieciństwa. Nie będzie analizować twojej przeszłości, interpretować słów czy snów, prognozować przyszłości. Za to pozwoli ci odkryć realne możliwości, z których wcześniej nie zdawałaś sobie sprawy, skonkretyzować plany życiowe i zawodowe. Jest jak profesjonalny przewodnik, który wskaże najbezpieczniejszą i najbardziej efektywną drogę do celu. Dlatego coaching nie jest metodą dla chronicznych narzekaczy. To raczej propozycja dla odważnych realistów, którzy wiedzą, czego chcą, ale nie mają pomysłu, jak to osiągnąć.

Urealni cele


Na pierwszą sesję warto przynieść listę proponowanych tematów, czyli celów, które chcesz osiągnąć, np. lepsze zarobki, umiejętność radzenia sobie ze stresem, zdobycie wyższych kwalifikacji, osiągnięcie równowagi pomiędzy pracą a życiem rodzinnym. Coach pomoże ci je urealnić stosownie do twoich możliwości i wyznawanych wartości, a także zamienić problemy w sprawy do rozwiązania.

Czujesz, że znalazłaś się w trudnej sytuacji finansowej, bo większą część miesięcznych dochodów zjadają kredyty, a ty chciałabyś je regularnie spłacać i jeszcze coś odkładać. Nie wiesz, dlaczego pieniądze przeciekają ci przez palce. "Tak wygląda życie" – myślisz. A tymczasem jedna sesja coachingu pomoże ci zaplanować spłatę długów, uświadomi, ile kosztuje cię posiadanie i regularne korzystanie z karty kredytowej, i sprawi, że marzenia o wakacjach nad ciepłym morzem staną się bardziej realne.

Jeśli np. myślisz o zmianie pracy, bo przełożony cię nie docenia, może zamiast szukać nowej firmy, szybciej i skuteczniej będzie pokazać swój profesjonalizm. Nie spóźniać się, być dyspozycyjną, by nie dawać pretekstów do upomnień, zaproponować na zebraniu nowy projekt, podsunąć pomysł na usprawnienie pracy działu... To też przeanalizuje z tobą coach.

Gdy np. poczujesz,  że dość masz  życia w pojedynkę, coach nie będzie badał twojego lęku przed bliskością, grzebał w twoim dzieciństwie, pytał o wizję idealnego partnera, tylko wspólnie z tobą zastanowi się, gdzie spotkasz kandydata do związku. Może biuro matrymonialne lub portal randkowy? A może najlepszą, najbardziej bezpieczną dla ciebie metodą okaże się skorzystanie z pośrednictwa znajomych?

Kiedy lista będzie już gotowa, przeanalizujecie plusy i minusy, a także konsekwencje każdej decyzji. I sama wybierzesz rozwiązanie, które ci odpowiada. Jeśli np. twoim celem jest nauczenie się asertywności i mówienia "nie", coach prawdopodobnie zapyta cię, czy kiedykolwiek udało ci się z łatwością i skutecznie komuś odmówić. Z pewnością okaże się, że masz na swoim koncie przynajmniej kilka tego typu sytuacji, które zakończyły się sukcesem. Potem będą dalsze pytania: "Jak się z tym czułaś?", "Co konkretnie zrobiłaś?", "Co przeszkadza ci w zastosowaniu tego sposobu w innych sytuacjach?", "Co musiałoby się wydarzyć, żebyś odmówiła osobie bardzo dla ciebie ważnej?" itp. Potem odegrasz kilka zaimprowizowanych scenek, by przećwiczyć odkryte zasady odmawiania. Być może na kolejną sesję twój osobisty trener życia przygotuje ci opis najbardziej efektywnych sposobów.

Nie zastąpi terapeuty


Coaching koncentruje się na "tu i teraz" i na tym, co planujesz osiągnąć w przyszłości, ale pytania zadawane przez coacha bardzo często prowokują, by zajrzeć do własnego wnętrza: do różnych doświadczeń (np. niezbyt przyjemnych), do emocji i skrywanych pragnień. To bywa trudne, bo boisz się oceny, wstydzisz się swoich marzeń. Niepotrzebnie, szczerość i zaufanie są gwarancją udanego coachingu. Uświadomienie sobie faktu, że nie musisz udawać kogoś wyjątkowego, że możesz bezpiecznie powierzyć coachowi swoje obawy i niepowodzenia, a on nie będzie cię oceniał, jest punktem zwrotnym w treningu z coachem.

Pamiętaj, że coach nie zdejmie z ciebie odpowiedzialności za twoje życie. Może ci jedynie pokazać realne możliwości, pomóc pokonać obawy, które powstrzymują cię przed osiągnięciem celu. Wybierz się więc do coacha, kiedy chcesz zwiększyć swoją efektywność w pracy czy poprawić relacje z bliskimi. Jeśli jednak czujesz się wypalona zawodowo albo twoje małżeństwo przechodzi kryzys, najpierw skorzystaj z pomocy terapeuty psychologa.

Po czym rozpoznasz dobrego coacha

  • Potrafi uważnie słuchać, nie daje rad ani gotowych rozwiązań.
  • Niczego nie narzuca klientowi.
  • Nie ocenia, nie wartościuje.
  • Nie uważa, że zawsze ma rację.
  • Wierzy w twoją umiejętność podejmowania decyzji i dokonywania trafnych wyborów.

Tekst: Ewa Klepacka, psycholog

Przeczytaj również:

Marzenia się spełniają

Jak dostać to, na czym Ci zależy

Obudź swój umysł
Dodał(a): Dorota Sędek , Środa 08.02.2012 (aktualizacja: 2012-02-08)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
8fingers
Wcześniej nie wierzyłam że http://coach4change.net/ może tak pomóc osobie.
Dodano: 2013-11-13 23:16:55 Zgłoś nadużycie
Radosc1
Zgadzam się z opinią, że rzadko się zdarza trafić coacha z prawdziwego zdarzenia. Osobiście z czystym sumieniem polecam: http://4grow.pl/life-coaching-warszawa-coach-warszawa Naprawdę warto :)
Dodano: 2013-09-17 12:16:08 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×