Kodeks pracy: jakie dodatkowe dni wolne przysługują ci poza urlopem?

Sprawdź, może przysługują ci jeszcze jakieś dodatkowe dni wolnego od pracy!

jakie-dodatkowe-dni-przysluguja-poza-urlopem-2.jpg

Masz umowę o pracę i wykorzystałaś wszystkie przysługujące ci dni na urlop? Może nie wszystko jeszcze stracone i uda Ci się wyrwać jeszcze jakiś dzień. 

Oczywiście nie życzymy, żebyś musiała iść na urlop okolicznościowy z powodu czyjejś śmierci, ale o dniu, który możesz wykorzystać na dziecko, często się zapomina. Jeśli planujesz ślub, to pamietaj, że dzień wolnego, jaki weźmiesz z tej okazji też nie pochodzi z puli urlopowej - przysługuje ci dodatkowo, tak - można by powiedzieć - w prezencie. 

Zobaczcie, jakie dodatkowe dni wolnego w roku - poza urlopem - przysługują osobom pracującym na umowę o pracę. Nie dotyczy to oczywiście osób, które są zatrudnione na umowę o dzieło czy umowę-zlecenie, gdyż w ich przypadku nie obowiązują takie zasady - wszystko zależy od woli pracodawcy i umowy. 

 Zobacz także: Jak zorganizować miejsce do pracy?

URLOPY OKOLICZNOŚCIOWE:

  • dodatkowe 2 dni wolnego w roku na: własny ślub; urodzenie dziecka (wolne dla ojca, w dowolnym terminie); śmierć żony lub męża, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy;

  • dodatkowy 1 dzień wolnego w roku na: ślub własnego dziecka; śmierć siostry, brata, teściowej, teścia, babci, dziadka lub osoby, która była na utrzymaniu pracownika kub którą się opiekował. 

INNE DNI WOLNE:

  • dodatkowy 1 dzień wolnego: za każde święto państwowe, które przypada w sobotę (termin ustala pracodawca),

  • dodatkowe 2 dni wolnego: na opiekę nad dzieckiem do 14. roku życia (taki urlop przysługuje tylko jednemu z rodziców). 

Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Shutterstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Poniedziałek 27.07.2015 (aktualizacja: 2015-07-27)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×