Mama wraca do pracy

Po urodzeniu dziecka pewnie nie masz wyjścia i wracasz do firmy. Z obawą, bo nie wiesz, czy uda ci się pogodzić pracę na etacie z wychowywaniem dziecka. Spokojnie, dasz radę.

Mama wraca do pracy

Przełam strach i umów się na rozmowę z przełożonym. Powinnaś dowiedzieć się, jakie plany w stosunku do ciebie ma szef, co zmieniło się w firmie. Ale zanim spotkasz się z pracodawcą, przemyśl, co będzie dla ciebie najlepsze. Czy przypadkiem nie chcesz zmienić godzin pracy, zmniejszyć etatu albo pracować w domu?

Praca w innych godzinach 


Możesz pracodawcy zaproponować ruchome godziny pracy, co w praktyce oznacza, że np. przychodzisz i wychodzisz wcześniej niż pozostali pracownicy. Najpierw jednak musisz porozmawiać z przełożonym na ten temat. Przekonaj go, że takie rozwiązanie ma dobre strony, i opisz je. Ale wiedz, że pracodawca nie ma obowiązku powiedzieć: "Tak, zgadzam się". Jeśli odmówi, nic nie stracisz – będziesz pracować tak jak inni.

Niepełny etat, za to z ochroną


W sytuacji, kiedy wracasz z urlopu wychowawczego, ale nie wykorzystałaś jeszcze całego, możesz zmniejszyć wymiar etatu. Przypominamy, że urlop wychowawczy trwa trzy lata, ale tylko do czasu, kiedy dziecko ukończy cztery latka. Możesz z niego korzystać w częściach, ale nie więcej niż czterech. W tym przypadku możesz np. zrezygnować z całego etatu na rzecz 7/8 (ale nie mniej niż pół etatu). O takiej decyzji powinnaś poinformować swojego szefa na piśmie we wniosku o przyjęcie do pracy po urlopie wychowawczym. Pracodawca nie może ci odmówić, o ile np. nie zredukował twojego stanowiska pracy. I, co bardzo ważne, przez rok od złożenia podania nie może cię zwolnić.

Niższy etat już bez ochrony

Jeśli wykorzystałaś cały urlop wychowawczy lub wróciłaś do pracy na pełny etat, ale po pewnym czasie uznasz, że brakuje ci czasu na opiekę nad dzieckiem, możesz wystąpić o zmniejszenie wymiaru etatu. Szef może, ale już nie musi się zgodzić. W tej sytuacji nie jesteś chroniona przed zwolnieniem z pracy. Pamiętaj, że zawsze gdy występujesz o zmniejszenie etatu, automatycznie zmniejsza się twoje wynagrodzenie, ale także okres urlopu wypoczynkowego, wysokość płatnego zwolnienia lekarskiego.

Chcę pracować, ale w domu

Gdy jesteś zatrudniona np. jako tłumacz, księgowa, projektantka czy krawcowa, możesz porozmawiać z pracodawcą o możliwości, jaką daje telepraca. Najczęściej pracownika obejmuje tzw. zadaniowy czas pracy. Oznacza to, że przełożony rozlicza cię z wykonanych zadań i prac, a nie z liczby godzin. Pracujesz w domu. Dlatego też pracodawca ma obowiązek dostarczyć ci sprzęt niezbędny do wykonywania pracy (np. komputer) i ubezpieczyć go oraz pokryć koszty związane z jego instalacją, serwisem i eksploatacją. Ty masz prawo – tak jak etatowiec – do urlopu wypoczynkowego, ubezpieczenia, płatnego zwolnienia lekarskiego itp. Jeśli okaże się, że nie dajesz rady, możesz zrezygnować z telepracy i wrócić do pracy w firmie. Tylko w ciągu trzech miesięcy od podjęcia zatrudnienia w formie telepracy musisz złożyć wniosek do pracodawcy.Tekst: Hanna Polkowska,
konsultacja: Anna Siemiak, ekspert prawa pracyDodał(a): Redakcja , Piątek 29.04.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×