Pogodzić macierzyństwo z karierą

Trudności w łączeniu życia rodzinnego z zawodowym wpływają na podjęcie decyzji o powiększeniu rodziny. Dla Polek i Polaków bardzo istotne jest poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia, a także wprowadzanie rozwiązań ułatwiających godzenie ról, jak choćby uelastycznienie godzin pracy czy tworzenie przyzakładowych placówek opiekuńczych dla dzieci.

Pogodzić macierzyństwo z karierą

Europejskie praktyki pokazują, że niebagatelny wpływ na atmosferę wokół tworzenia i powiększania rodziny mają warunki na lokalnym rynku pracy, dlatego aktywne strategie prorodzinne oraz przeciwdziałające ubóstwu i wykluczeniu bazują na jakościowym wymiarze pracy oraz umożliwiają godzenie ról. Brane są pod uwagę różnorodne potrzeby rodzin w zakresie urlopów i bezpieczeństwa zatrudnienia, promowane są elastyczne godziny zatrudnienia przy jednoczesnym działaniu na rzecz poprawy warunków pracy w niepełnym wymiarze godzin w zakresie praw socjalnych, statusu na rynku pracy, wynagrodzenia, płacy za godziny nadliczbowe).

Polityka rodzinna powinna być spójnie realizowana na kilku poziomach przestrzennych funkcjonowania obywateli: unijnym, krajowym i lokalnymi. Szczególna rola w godzeniu życia rodzinnego z zawodowym przypada społecznościom lokalnym, które mają najlepsze rozeznanie jakie są największe potrzeby mieszkających w regionie rodzin. Pomocne mogą tu być nie tylko samorządy, ale firmy usytuowane na danym terenie, które mogą skutecznie wspierać władze lokalne w promocji i realizowaniu działań związanych z godzeniem życia rodzinnego z zawodowym.

Firma przyjazna rodzicom

Jednym z przykładów firm, które wprowadzają rozwiązania ułatwiające godzenie ról zawodowych i rodzinnych jest Hewitt Associates Polska – duża, międzynarodowa firma doradcza, mająca swoje polskie siedziby w Warszawie i Krakowie.

Około 60-70% pracowników firmy to kobiety , ale polityka wspierająca rodziny lub osoby spodziewające się dzieci obejmuje w firmie obie płcie. Jej głównym założeniem jest budowanie pozytywnego wizerunku miejsca pracy w oczach pracowników. Menadżerowie, liderzy poszczególnych zespołów uwzględniają informację o ciąży pracownicy w planach pracy, uelastyczniają je. Oferowane są także zamiennie dwa dodatkowe świadczenia dla kobiet, których nie przewiduje Kodeks pracy. Jest to finansowa wyprawka równa jednemu miesięcznemu wynagrodzeniu brutto (wypłacana wraz z pierwszą pensją przysługującą po powrocie do pracy z urlopu) lub czterem dodatkowym tygodniom urlopu do wykorzystania zaraz po porodzie. Mężczyznom w momencie narodzin dziecka przysługują dwa tygodnie płatnego urlopu. Poza tym każda przyszła mama i przyszły ojciec otrzymują dodatkową wyprawkę rzędu pół tysiąca złotych.

Pracownik będący na urlopie macierzyńskim bądź ojcowskim też może swobodnie korzystać ze służbowych telefonów czy laptopów w ramach regulaminu obowiązującego w firmie. Dzięki czemu zajmując się dziećmi ma możliwość śledzenia na bieżąco życia firmy. Ponadto Hewitt Associates Polska oferuje możliwość pracy w domu, elastyczny czas pracy, możliwość pracy w niepełnym wymiarze. Co jest również bardzo ważne, pracownicy przebywający na urlopie są uwzględniani w trakcie rewizji wynagrodzeń i przyznawania premii rocznej .


Dodał(a): Redakcja , Czwartek 23.06.2011 (aktualizacja: 2011-06-22)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
rendus
Tak tylko się mówi, że firmy są przyjazne rodzicom. Nie tak dawno obserwowaliśmy jak pewna stacja telewizyjna bez pardonu zwolniła prezenterkę mimo iż ta była w zaawansowanej ciąży! Tak na prawdę nikt nie lub(i w pracy) matek, które maja małe dzieci, bo często zdarzają się zwolnienia tzw opieka nad chorym dzieckiem. Nasze państwo ma zła politykę pro rodzinną i myślę, ze czas to zmienić
Dodano: 2011-11-03 21:29:15 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×