Polityka rodzinna na Węgrzech

Na Węgrzech spada liczba osób zawierających związek małżeński. Niska jest również dzietność, która w roku 2008 wynosiła średnio 1,35 dziecka na jedną kobietę, a wiek matek rodzących pierwsze dziecko rośnie.

Polityka rodzinna na Węgrzech

Ponad 40% młodych ludzi studiuje i nie planuje założenia rodziny przed zakończeniem studiów. Węgierska polityka rodzinna skupia się na promowaniu wartości rodzinnych, ojcostwa i macierzyństwa, oferując szereg rozwiązań finansowych i niefinansowych .

Węgierscy rodzice mają spory problem z pogodzeniem życia zawodowego i rodzinnego. Z badań wynika, że poziom zatrudnienia matek dzieci poniżej 6 roku życia wynosił w 2009 roku 33,5%, a to wynik znacznie poniżej europejskiej średniej (59,7% w tym samym roku). Badania Eurobarometru pokazały, że Węgrzy za najważniejsze działanie w ułatwianiu godzenia ról uznali elastyczne formy zatrudnienia. 72% ankietowanych wskazało na pracę w niepełnym wymiarze .


Urlop i zasiłek

Na Węgrzech stosowane są różne narzędzia: system dodatków rodzinnych i urlopów. Mechanizmy te mają za zadanie zapełnić lukę finansową powstającą w momencie, kiedy jedno z rodziców opiekuje się dzieckiem, a tym samym nie może wziąć na siebie obowiązków zawodowych . Urlop macierzyński wynosi na Węgrzech 24 tygodnie, a wsparcie finansowe dla matki w tym czasie osiąga poziom mniej więcej 70% średniego wynagrodzenia. Rodzicom, którzy posiadają ubezpieczanie społeczne, przysługuje prawo urlopu do 3 roku życia dziecka. W tym czasie przyznawane jest świadczenie w wysokości 70% ostatniej pensji, przy czym nie może przekroczyć 376 euro miesięcznie. Dodatkowo od 2002 roku przysługuje ojcom 5 dni urlopu (jednocześnie z matką), płatnych w 100% przez pracodawcę, a następnie refundowanych przez państwo .

Wartym uwagi rozwiązaniem jest ryczałtowany urlop, udzielany rodzicom lub dziadkom, którzy opiekują się w domu dzieckiem do ukończenia 3 roku życia oraz dla rodzin wielodzietnych (3 dzieci lub więcej), w których wiek najmłodszego dziecka wynosi 3 - 8 lat. Zasiłek podczas takiego urlopu wynosi około 107 euro .

W 2008 roku 81% dzieci w wieku 3-6 lat korzystało z placówek opiekuńczych (średnia unijna w tym samym czasie wynosiła 83%) . Opieka przedszkolna, łącznie z opieką zdrowotną i profilaktyką dysleksji, jest bezpłatna. Rodzice są zobowiązani opłacić wyżywienie, ale nie obejmuje to rodzin najbiedniejszych, gdzie posiłki dla dzieci opłaca państwo. Większym wyzwaniem jest jednak opieka dla dzieci młodszych (poniżej 3 roku życia), których udział w publicznej opiece jest znacznie poniżej europejskiej średniej (7% w stosunku do 28% w Unii Europejskiej). Rząd koncentruje się teraz na rozwoju i poprawie dostępności placówek opieki dla najmłodszych, głównie poprzez zwiększenie liczby miejsc w już istniejących instytucjach. Trwają także działania zmierzające do uelastycznienia godzin pracy placówek. Możliwe jest tworzenie klubów dziecięcych w oparciu o współpracę rodziców i organizacji pozarządowych – taką opieką może być objętych maksymalnie siedmioro dzieci w jednym czasie.


Dodał(a): Redakcja , Wtorek 31.05.2011 (aktualizacja: 2011-05-31)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
marlena73
Przecież u nas też jest tak samo...
Dodano: 2011-06-09 21:29:43 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×
  • Zdolności telepatyczne… naucz się ich!

    Zdolności telepatyczne… naucz się ich!

    Osoby zakochane często przekazują sobie nawzajem myśli bezpośrednio z umysłu do umysłu. Mogą one spontanicznie pojawiać się w formie słów lub skojarzeń. Przypomnij sobie początkowy… czytaj więcej

  • Jak wygrać z HIV?

    Jak wygrać z HIV?

    Jak dotąd tylko 9% Polaków chciało przekonać się, czy jest zakażonych HIV. Tak niewielki odsetek może być zarówno rezultatem niskiej świadomości zagrożenia wirusem, jak i przekonaniem,… czytaj więcej