Praca i rodzina - jak to pogodzić?

Nasze matki i babki wychodząc za mąż często rezygnowały z pracy lub w ogóle jej nie podejmowały. Współczesne kobiety starają się godzić prace domowe z ambicjami zawodowymi. Chcą wywiązać się ze wszystkiego jak najlepiej, często kosztem własnego zdrowia i samopoczucia. Co zrobić, by podołać obowiązkom, a jednocześnie nie stracić chęci do życia?

Praca i rodzina - jak to pogodzić?

Doba ma tylko 24 godziny

Wstajesz rano do pracy, gdzie przez kilka godzin dajesz z siebie wszystko. Pod koniec dnia nie masz siły drgnąć powieką. Wracasz do domu, gdzie nareszcie możesz odpocząć…Zamiast tego, pomagasz dzieciom w lekcjach, gotujesz obiad, sprzątasz, idziesz na zakupy. Gdy już wszystko zrobisz, zdajesz sobie sprawę, że nadszedł późny wieczór. Już liczysz na to, że wreszcie wślizgniesz się do ciepłego łóżka i spokojnie zaśniesz…gdy nagle przypominasz sobie o stercie naczyń do pozmywania. I znów kładziesz się spać ostatnia, podczas gdy reszta domowników  już dawno jest w objęciach Morfeusza. Jesteś zmęczona i zła na siebie, że po raz kolejny nie możesz się z niczym wyrobić  na czas. Na dodatek, już niedługo zadzwoni budzik i cała ta bieganina zacznie się od nowa.

Wcale nie musi tak być. To od Ciebie zależy, czy nadal będziesz tak żyć. Jeśli chcesz zrobić coś z tą sytuacją, spróbuj zmienić swoje nastawienie i zastosować kilka prostych metod. Pomogą Ci one odzyskać lepsze samopoczucie i znaleźć trochę czasu tylko dla siebie.

Masz prawo do odpoczynku

Jedną z najważniejszych rzeczy, które musisz zmienić w swoim nastawieniu, to uznanie swojego prawa do odpoczynku. Pamiętaj, że im dłużej jesteś przemęczona, tym trudniej będzie Ci radzić sobie z kłopotami w pracy, czy w domu i problem będzie narastał. Gdy odmawiasz sobie należytego odpoczynku, jesteś mniej kreatywna, łatwiej popełniasz błędy, częściej zapominasz o ważnych sprawach i trudniej jest Ci się skupić na tym, co robisz. Ma to również wpływ na Twoją rodzinę. Przemęczona i sfrustrowana, zaczynasz nieświadomie swoje złe emocje wyładowywać na bliskich. Jeśli czujesz, że nie masz już siły, a sprawa nie jest wyjątkowo pilna, bez wyrzutów sumienia odłóż ją. Zamiast tego, zrób sobie relaksującą kąpiel, obejrzyj komedię, albo połóż się wcześniej spać. Spokojna i wypoczęta nie tylko poczujesz się lepiej, ale dużo łatwiej wykonasz odłożoną wcześniej sprawę.


Czy to naprawdę takie pilne?

Drugim krokiem jest posegregowanie obowiązków na mniej i bardziej pilne. Zrób listę spraw, które trzeba zrobić natychmiast i tych, które mogą spokojnie poczekać i  konsekwentnie jej się trzymaj. W ten sposób będziesz spokojniejsza, że dopilnowałaś wszystkich palących spraw. Natomiast, gdy tych mniej ważnych problemów nie będziesz miała siły lub czasu zrobić od razu, bez niemiłych konsekwencji odłożysz je na dogodna chwilę.

Pozwól sobie pomóc

Od dziś przestań udawać supermenkę. Jeżeli czujesz, że masz na głowie zbyt wiele obowiązków, powiedz o tym otwarcie i podziel się nimi z rodziną. Świat się nie zawali, jeśli to Twój partner będzie mył podłogę, sprzątał mieszkanie, czy gotował obiad dla Waszej rodziny. To samo tyczy się Twoich dzieci. Pozwól, aby pozmywały naczynia po obiedzie, czy odkurzyły mieszkanie. Nauczysz ich w ten sposób samodzielności i szacunku do Twojej pracy, a  do tego zyskasz czas tylko dla siebie. Twoi bliscy będą wiedzieć, że porządek nie robi się „sam”, a lodówka „sama” nie zapełnia się jedzeniem. Poza tym, Twoim dzieciom wszystkie nabyte w ten sposób umiejętności przydadzą się w życiu dorosłym, gdy będą same musiały dbać o dom.

Nie porównuj się do celebrytek

Czujesz się do niczego, bo nie radzisz sobie ze wszystkim tak idealnie jak Kasia Cichopek czy Angelina Jolie? Pamiętaj, że za celebrytkami stoi cały sztab ludzi, którym przekazują większość swoich obowiązków. Począwszy od niań i gosposi, przez makijażystów i fryzjerów, na osobistych asystentach skończywszy. W tak komfortowej sytuacji i Ty potrafiłabyś sprostać wszystkiemu z łatwością.

Bądź dla siebie wyrozumiała

Jeżeli czasem powinie Ci się noga, nie załamuj się. Nikt nie jest idealny, więc i Ty masz prawo do błędów. Doceniaj  za to swoje nawet najdrobniejsze sukcesy. Szef był zadowolony z Twojego projektu? Rodzina pochwaliła dzisiejszy obiad? A może udało Ci się kupić piękne kafelki do łazienki? To wszystko wbrew pozorom jest bardzo ważne i masz prawo do tego, by być z siebie dumna. Nie umniejszaj swoich zasług na żadnym polu! Pamiętaj o sobie, bo szczęśliwa matka i żona, to szczęśliwe dzieci i mąż.Tekst: Dorota DombrowskaDodał(a): Redakcja , Piątek 04.03.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×