Jak często doświadczasz "syndromu chińskiej restauracji"?

Ta rzadka dolegliwość coraz częściej nas dotyka... Skąd się bierze i jak się przed nią chronić?

chinskarest.jpg

Nic nie zapowiada nadchodzącego niebezpieczeństwa. Ukochany zabiera Cię do ulubionej restauracji, zamawiasz to co lubisz, spędzacie miło czas... Nagle zaczyna dokuczać Ci przeraźliwy ból głowy, mdłości, a do tego nie możesz złapać oddechu. Dodatkowo odczuwasz pewnego rodzaju wyrzuty sumienia.

Wydaje Ci się pewnie, że to z powodu przejedzenia i zostawionych w restauracji pieniędzy. Wszystko to potrafi naprawdę skutecznie zepsuć randkę. Co ciekawe, dzieje się tak zazwyczaj po spożyciu orientalnych posiłków. Dlaczego?

Syndrom chińskiej restauracji to inaczej choroba Kwoka. Dolegliwość ta jest zazwyczaj przez nas ignorowana, gdyż nie pojawia się zbyt często. Prawdziwym winowajcą złego samopoczucia jest... glutaminian sodu, poprawiający smak potraw. Mimo że dodatek ten nie jest oficjalnie zdiagnozowany jako szkodliwy dla zdrowia, większość osób niestety go nie toleruje. Jest za to bardzo lubiany przez kucharzy.

Mimo że nazwa syndromu wskazuje, że występuje on jedynie po wizycie w chińskiej restauracji, wcale tak nie jest. Glutaminian sodu jest obecnie wykorzystywany wszędzie. Jego największe ilości znajdziesz w chińskich zupkach, a także ketchupie i majonezie. Objawy jego nietolerancji nie muszą być widoczne za każdym razem, jednak w skrajnych przypadkach mogą się pojawić nawet duszności i kołatanie serca. Jeśli zauważysz u siebie tego typu dolegliwości, powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Niestety, syndromu chińskiej restauracji nie da się wyleczyć, jednak można go unikać.

Najnowsze badania dowodzą, że za złe samopoczucie po wyjściu z restauracji, oprócz glutaminianu, odpowiedzialne są także nieużywane przez nas na co dzień przyprawy. Nasz organizm przeżywa "szok" po zetknięciu się z nowymi składnikami. 

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Poniedziałek 05.12.2016 (aktualizacja: 2016-12-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×