Wigilia z dziećmi- co musi się znaleźć na świątecznym stole?

Jak sprawić, aby kolacja wigilijna była dla dziecka atrakcyjna także pod względem smakowym? Przedstawiamy kilka prostych trików!

maluchywigilia.jpg

Święta są dla dzieci niesamowitym doświadczeniem. Niezwykła atmosfera, oczekiwanie na prezenty i wspólne kolędowanie to coś, na co najmłodsi czekają przez cały rok. Warto jednak pamiętać o dostosowaniu wigilijnego menu również do potrzeb maluchów. Świąteczne dania powinni być w pełni dopasowane do ich wieku. Jeśli dziecko ma dopiero kilka miesięcy, warto pozostać przy mleku. Starsze dzieci mogą oczywiście skosztować wigilijnych potraw, jednak kolacja nie powinna być pretekstem do nagłego rozszerzenia ich dotychczasowej diety.

Sześciomiesięcznemu dziecku możesz już podać wigilijny barszczyk, jednak w nieco innej wersji. Wystarczy, że zmiksujesz zupkę z buraczków i dodasz kilka kropli oliwy. Mimo wszystko warto mieć pod ręką ulubioną zupkę czy kaszkę. Wigilia jest na tyle ekscytującym wydarzeniem, że maluch może po prostu nie chcieć próbować nowych rzeczy.

Dla rocznego dziecka możesz przygotować specjalną, lekkostrawną wersję pierożków z owocami lub serem. Nigdy nie podawaj dziecku karpia! Nie tylko ze względu na ości, ale i tłuszcz. Jeśli chcesz, aby spróbowało ryby, wybierz świeże filety ryb morskich. Dwulatkowi można podać także świąteczne smakołyki, takie jak sernik czy pierożki, warto jednak ograniczyć ilość cukrów. Trzyletnie dzieci mogą próbować przekąsek dorosłych, jednak w rozsądnych ilościach. Pamiętaj, że układ pokarmowy malucha nadal bardzo delikatny, dlatego lepiej unikać ciężkostrawnych dań. 

Czego nie mogą jeść dzieci? 

W wigilijnym menu znajdują się dania, które nigdy nie powinny trafić na talerz dziecka. Niemowlęta i dzieci w wieku do dwóch lat powinny unikać potraw zawierających kapustę i ocet. Dzieciom, bez względu na ich wiek, nie powinno się podawać grzybów, które nie zawierają żadnych składników odżywczych, są za to bardzo ciężkostrawne. Warto uważać także na uczulające orzechy i produkty zawierające mak oraz miód. 

Pamiętaj także, aby pilnować, jak maluch przeżuwa, aby uniknąć zadławienia, który jest popularnym powodem wzywania w święta do domu karetki pogotowia. 

Nie daj się też jednak zwariować i do świątecznej diety dziecka podejdź spokojnie. W końcu w świątecznym szaleństwie ważniejsza od jedzenia jest rodzinna atmosfera i wspólnie spędzony czas.

Zdjęcie: iStock Dodał(a): Alicja Bartosiak , Sobota 24.12.2016 (aktualizacja: 2016-12-26)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×