Dlaczego mocz dziwnie pachnie… po szparagach?

Oto odpowiedź na najbardziej nurtujące pytanie sezonu szparagowego!

szparagi-94297ee45f22225efb7b2654f32e2e59_13ed37.jpg

Większość z nas ze smakiem zajada się teraz szparagami - w końcu sezon na te warzywa jest bardzo krótki i bardzo intensywny. Dlatego warto z niego korzystać pełnymi garściami. A jednak jest jedna rzecz, która nurtuje część z nas - dlaczego po zjedzeniu szparagów i wizycie w toalecie pozostaje dziwny zapach? Oto odpowiedź na to nurtujące pytanie!

Zobacz też: 3 proste przepisy na potrawy ze szparagami 


Prawda jest taka, że wszyscy mamy dziwny zapach moczu po szparagach, jednak tylko 10% populacji na świecie ma tak wyczulony nos, by to poczuć i w ogóle zobaczyć różnicę.


Przyczyna jest prosta - sposób w jaki nasz organizm radzi sobie ze szparagami ma skutki uboczne. Te warzywa zawierają porządną dawkę asparaginy i S-metylmetioniny, czyli aminokwasów, które w ludzkim moczu przekształcają się w kilka związków zawierających siarkę. W tym wszystkim mający najsilniejszą woń metanotiol. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że szybko zmieniają się w substancje lotne i momentalnie docierają do naszych nosów.

Polecamy: Zdrowe i smaczne szparagi 


Dlaczego jedni to czują, a inni nie?


Wszystko to wynika z różnic genetycznych między ludźmi w działaniach ich receptorów węchowych. Przykładowo: zapachu tego nie czuje co 3 Amerykanin, jednak większość osób w Chinach i Izraelu nie ma już tego problemu.

Przeczytaj: Biegnij do sklepu po szparagi! (Podobno ich zjedzenie przed imprezą uchroni Cię przed kacem!) 


W sumie to nie zazdrościmy czujnego nosa - bo kto chciałby czuć tę ponoć nieprzyjemną woń? 


Zdjęcie: Thinkstock


Dodał(a): Magda Zdanowska , Czwartek 14.07.2016 (aktualizacja: 2016-07-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×