Lepiej smażyć warzywa niż gotować?

Zobaczcie, co na ten temat sądzą naukowcy.

smazenie-a-gotowanie-warzyw.jpgJeśli zawsze uparcie wierzyłaś, że najlepszym sposobem na przygotowanie warzyw, jeśli już muszą być podane na gorąco, jest ich ugotowanie, najlepiej na parze, bo właśnie wtedy zachowają najwięcej wartości odżywczych, to nowe odkrycie hiszpańskich naukowców rzuca cień wątpliwości, czy to rzeczywiście najlepsza metoda. 

 Zobacz także: Dieta piękności - co jeść, żeby wyglądać ładnie?

Naukowcy z uniwersytetu w Granadzie postanowili przeprowadzić mały eksperyment. Obrali i pokroili w kostkę 120-gramowe porcje ziemniaków, dyni, pomidorów i bakłażanów i poddali je działaniu wysokiej temperatury: smażyli je na oliwie extra vergine z pierwszego tłoczenia, gotowali w samej wodzie i w wodzie z dodatkiem oliwy. Następnie dokładnie przebadali warzywa pod kątem ich wilgotności, zawartości tłuszczu, polifenoli oraz właściwości przeciwutleniających. 

Badania wykazały, że smażenie na oliwie zwiększało zawartość polifenoli w warzywach, podczas gdy gotowanie - zmniejszało. Polifenole to związki, które mają pozytywny wpływ na zdrowie. Uważa się, że pozwalają zapobiegać chorobom nowotworowym, cukrzycy czy zwyrodnieniu plamki żółtej, dlatego ich obecność w diecie jest ja najbardziej wskazana. Gotowanie warzyw, niestety, sprawia, że związki te nie są przyswajane przez nasz organizm, w przeciwieństwie do smażenia na oliwie. 

Zobacz także: 5 powodów, dla których warto jeść białą rzodkiew

Na odkrycie naukowców należy wziąć jednak poprawkę, gdyż wydaje się, że jest skoncentrowane tylko na jednym aspekcie diety - dokładnie na polifenolach. Nie sprawdzono, jakie witaminy i składniki odżywcze zachowały warzywa wskutek obróbki cieplnej. 

Zobacz także: 4 fakty o kawie, o których nie wiedziałaś

Źródło: MilionKobiet.pl, naukawpolsce.pap.pl
Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Czwartek 28.01.2016 (aktualizacja: 2016-01-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Jeżeli się odchudzasz warto dołączyć do swojej kuracji preparat figurena, który świetnie przyśpiesza metabolizm oraz spalanie tłuszczu.
Dodano: 2016-01-28 12:57:39 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×