Planujesz wypad w góry? Sprawdź, jak się przygotować!

Wakacje w pełni. Piękna pogoda zachęca do spędzania jak największej ilości czasu na zewnątrz.

MKOBIETNUTELLABEREADY.jpg

Słońce, bajeczna przyroda, która już w pełni rozkwitła – wszystko to sprawia, że mamy doskonały humor i energię do aktywnego wypoczynku. Najlepiej możemy go realizować na górskim szlaku. Góry mają w sobie coś magicznego – coś, co sprawia, że kiedy raz je odwiedzimy, szybko zapragniemy wrócić, aby móc ponownie podziwiać ich piękno. Planujesz wyjazd w góry? Zanim więc zaczniesz odkrywać ich najpiękniejsze zakątki, koniecznie sprawdź, jak się przygotować do takiej wycieczki!

1. Dobre obuwie to podstawa!

To pierwsza i podstawowa zasada, której powinna przestrzegać każda osoba wybierająca się w góry – nie tylko na najwyższe szczyty, ale nawet na krótką przechadzkę po niezbyt wymagającym terenie. Sandały, klapki, japonki, buty na koturnie czy obcasie – wszystkie one w górach nie mają racji bytu. Rzecz niby oczywista, a jednak… Górskie szlaki usłane są rozmaitymi przeszkodami. Tu powalony przez wichurę konar, to znowu kamień, gdzie indziej całkiem solidna dziura, nie mówiąc już stromych podejściach i przepaściach. Dobre buty – właściwie wyprofilowane, na odpowiednio grubej podeszwie – to podstawa. 

2. Strój „na każdą okazję”

Odpowiednie buty to jedno, ale równie ważna jest pozostała część garderoby. Nie ulega wątpliwości, że musisz ubrać się wygodnie, na sportowo, aby zapewnić sobie pełną swobodę ruchu. Jak na pewno wiesz, w górach pogoda jest bardzo zmienna. Nawet jeśli na daną chwilę jest stosunkowo chłodno, zaraz może się wypogodzić i słońce będzie się mocno dawać we znaki. Z drugiej strony, piękna, słoneczna pogoda może się zepsuć, może zacząć padać deszcz i wiać przenikliwy wiatr. Ubranie „na cebulkę” świetnie się tutaj sprawdzi. Warto też zawsze mieć pod ręką kurtkę lub chociaż pelerynę przeciwdeszczową. 

3. B-ready – zawsze, gdy zabraknie Ci energii!

Szczególnie w przypadku, gdy wybierasz się na dłuższą wyprawę, musisz zaopatrzyć się w prowiant i picie. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy poczujesz głód i pragnienie. Poza tym, w wyniku intensywnego marszu, możesz poczuć zmęczenie. Wówczas skutecznym sposobem na szybkie odzyskanie energii jest zjedzenie czegoś słodkiego. W tej roli świetnie się sprawdzi Nutella B-ready. Pyszny krem zamknięty został w chrupiącym, „poręcznym” wafelku, dzięki czemu możesz sięgnąć po niego w każdej chwili, nie obawiając się ubrudzenia i innych komplikacji. Każdy batonik pakowany jest osobno – możesz wybrać dwu lub sześciopak. 

4. Mapa lub… aplikacja w telefonie

Wbrew pozorom klasyczne mapy wcale nie odeszły do lamusa. Choć, idąc wyznaczonym szlakiem, prawdopodobieństwo zgubienia się jest nikłe, w życiu bywa różnie. Wystarczy, że ściemni się szybciej, widoczność będzie mocno ograniczona przez mgłę lub zboczysz na chwilę z drogi i kłopot gotowy. Zawsze więc warto mieć przy sobie mapę okolicy. Jeśli nie masz przekonania co do tego rozwiązania, zawsze możesz posłużyć się nawigacją w telefonie. Nie zapomnij tylko o naładowaniu baterii przed wyprawą!

5. Planowanie trasy i obserwacja pogody

Mapa i telefon na trasie to jedno, ale zanim w ogóle wyjdziesz na szlak, sprawdź dokładnie planowaną trasę wycieczki. Obecnie, dzięki bezproblemowemu dostępowi do Internetu, jest to wyjątkowo proste i szybkie zadanie. Jak zostało wspomniane, pogoda w górach ulega częstym zmianom i dzieje się to zazwyczaj bardzo szybko, co nie zmienia jednak faktu, że warto przed wyjściem sprawdzić prognozę. Jeżeli na dany dzień przewidywane są silne wiatry i intensywne burze, może lepiej przełożyć wyjście w góry? 

6. Informacji nigdy dość!

I na koniec jeszcze jedna istotna kwestia – zawsze poinformuj kogoś, gdzie się wybierasz i kiedy planujesz wrócić! Mogą to być pracownicy schroniska czy hotelu, w którym nocujesz lub/i ktoś bliski. To oczywiste, że w czasie urlopu nikt nie chce myśleć o nieprzyjemnościach, ale im bardziej odpowiedzialnie i roztropnie zorganizujesz wyprawę w góry, tym większa jest szansa jej powodzenia, podobnie jak zwiększasz swoje bezpieczeństwo. 


Dodał(a): Wj , Środa 16.08.2017 (aktualizacja: 2017-08-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
czay
Bardzo przydatny artykuł dla kogoś, kto wybiera się po raz pierwszy w góry. Ja już jestem starym weteranem i jedyne co mnie interesuje to to czy będzie miejsce w moim ulubionym apartamencie MONTANA.
Dodano: 2018-08-07 18:10:59 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×