Co plamy mówią o ludziach i jak prać nasze skarby

W 30°C czy 40°C? Ręcznie, czy w pralce? Z wybielaczem, czy bez? Lepiej sprawdźcie metki zanim zniszczycie sobie ubrania!

Co plamy mówią o ludziach i jak prać nasze skarby

Co plamy mówią o ludziach i jak prać nasze skarbyByłam ostatnio z koleżanką w pralni chemicznej. Z racji tego, że moja znajoma raczej w tanich ubraniach nie gustuje, a uprzejma Pani, która nas obsługiwała najprawdopodobniej wyczuła w niej dobrą klientkę, strzeliła nam półgodzinny wykład na temat metek, projektantów, tkanin, plam itp. itd. a trzeba przyznać, że wiedzę miała sporą. Potrafiła rozpoznać skąd pochodzi każda plama!

- Ma Pani Psa?

- A mam

- No. To następnym razem proszę się z nim nie bawić w sukience od Pinko. Ślina, no ślina.

- A czerwone wino to Pani pije?

- no czasem pije

- No właśnie widzę, ale takie ze średniej półki to było, bo nie zdążyło odbarwić tkaniny.

- Najpierw proszę umyć zęby, a później założyć bluzkę...

Generalnie jak się okazało, z tej Pani to całkiem niezły śledczy i psycholog w jednym był. Na podstawie plam na ubraniach była w stanie powiedzieć już całkiem sporo na temat Klaudyny.

Kliknij i ubierz się jak Selena Gomez!

Justyna Polańska (pseudonim) autorka książki "Pod niemieckimi łóżkami" pracowała w Niemczech jako sprzątaczka w prywatnych domach. Zrobiła furorę swoją powieścią, w której opisała pracę  Polaków w Niemczech i sekrety par u których pracowała. Po latach doświadczenia, pomoce domowe na podstawie tego co znajdują w domach swoich pracodawców potrafią np. w mig stwierdzić kto kogo zdradza i dowiedzieć się o najskrytszych tajemnicach rodziny. 

Myślę, że Pani z pralni w wolnym czasie, kiedy to nie udziela wykładów mogłaby coś w tym stylu spokojnie stworzyć.

Kliknij i przeczytaj: kiedy czujesz się jak piątek koło u wozu!

Ale wróćmy do meritum. Mało kto, kupując ubrania zastanawia się jak je prać. Rękawek ze skóry, przód z jedwabiu a tył z koronki i już widzimy w tym cudzie siebie kroczącą wieczorem w klubie. Problem pojawia się dopiero wtedy, kiedy trzeba to cacko uprać. Gdybyśmy tak chciały wszystko prać chemicznie to koszty utrzymania przerosłyby cenę towaru. Do tego wymaga to dobrej organizacji bo przecież trzeba to zawieźć, przywieźć itd.

Czasem patrzymy na metki, ale po analizie tych wszystkich znaczków, które niekoniecznie wiemy co znaczą decydujemy się pójść na łatwiznę i wrzucić ubranie do pralki ustawiając ją na program "delikatne". No, i to był pierwszy i ostatni raz kiedy dreptałyśmy dumnie w tym cudzie... Reklamacja? Chyba żartujesz! "Użytkowanie niezgodne z zaleceniami producenta". Dlatego następnym razem, kiedy wybierzecie się na zakupy, upewnijcie się, że wiecie jak o daną rzecz dbać. Na koniec, przedstawiam małą ściągę ze znaczków, które powinnyście wiedzieć co znaczą.

hjkhjkh.jpg

Kliknij i zobacz artykuł "Ania Piszczałka i Angel Oliferuk na salonach"

1. 30°C - Dopuszczalne pranie w temperaturze do 30°C
2. Ręka nad miską oraz temperatura wody oznaczają konieczność prania ręcznego w wyznaczonej temperaturze – zazwyczaj letniej.
4. Przekreślona miska z wodą oznacza, że ubranie trzeba czyścić chemicznie.
5. Rozwiesić do wysuszenia.
6.  Przekreślone kółko sugeruje, że ubrania nie nadają się do czyszczenia chemicznego.
7. CL- można używać wybielaczy np. chlorowych.
8. Skreślony CL – nie wolno wybielać.
9.Rozkładanie poziome – po praniu ubrania nie należy wieszać a jedynie rozłożyć na suszarce – np. swetry
10. Wieszanie – oznacza aby nie wirować ubrać i rozwiesić je pionowo mokre.
11. P= są to wskazówki dla pralni chemicznej.
12. A= są to wskazówki dla pralni chemicznej.
13. Suszenie w pralkach – można suszyć odzież w suszarkach bębnowych.
14. Przekreślony znak oznacza zakaz takiego suszenia a więc i mocnego odwirowania (tkanina może się zagnieść i będzie miała bardzo trudne do rozprasowania zagięcia).
15. Żelazko – rysunek żelazka wraz z kropkami oznacza temperaturę prasowania. Jedna kropka odpowiada jednej kresce na skali żelazka. Trzy kropki odpowiada największej temperaturze (pamiętajmy o funkcji „para” w żelazku – to nam na pewno ułatwi każde prasowanie )
16. Przekreślone żelazko – oznacza zakaz prasowania  - mamy prawdopodobnie do czynienia z materiałem syntetycznym, który mógłby uleć zniszczeniu podczas prasowania.

Kliknij i zobacz kanciastą sukienkę Longorii!

Tekst: Joanna Szczepan

Źródło: MilionKobiet.pl

Foto:Thinkstock


Dodał(a): Joanna Szczepan , Środa 06.02.2013 (aktualizacja: 2013-02-06)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
keczi
raczej nie po plamach a po metkach wydedukowąła kto jaki jest
Dodano: 2013-02-06 14:38:50 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×