Czarna suknia ślubna

Moda ślubna to nuda – paleta kości słoniowej, bieli, beżów i odcieni koloru kremowego, koronka i tiul, gorsety i kryształowe zdobienia... Nadchodzi nowe! Projektanci porzucają schematy i utarte ślubne szablony, wchodzimy w erę kolorowych sukien ślubnych. Na pierwszy ogień idą... czarne. Kontrowersja? Może i tak, ale jaka stylowa!

Czarna suknia ślubna

Biel jako kolor sukni ślubnej stała się popularna dopiero po roku 1840, kiedy w tym kolorze podczas ceremonii zaślubin wystąpiła brytyjska królowa Wiktoria. Przedtem w wyborze koloru sukni panowała słodka dowolność. W zachodniej Europie szczególnie popularne były czerwienie, a także praktyczne odcienie szarości, brązu i -tak, tak- czerni. Styl królowej Wiktorii zaczęły naśladować panny z wyżyn społecznych. Biała sukienka mogła zostać łatwo poplamiona lub zniszczona, biały materiał podkreślał więc zamożność rodziny, z której wywodziła się dziewczyna. 

Czarna suknia ślubna

Vera Wang wiosna/lato 2012 (fot.: Vera Wang)

Przed 1840 rokiem suknie ślubne projektowane były z myślą o późniejszych przeróbkach krawieckich tak, by mogły służyć także podczas innych okazji. Dopiero potem stały się strojem jednorazowym, a przez to bardziej wyjątkowym i droższym. Po pierwszej wojnie światowej klasa średnia podporządkowała się trendowi białych sukien ślubnych, które po ceremonii lądują w szafie na wieczną pamiątkę. 

Czarna suknia ślubna

Vera Wang wiosna/lato 2012 (fot.: Vera Wang)

Na sezon wiosenno – letni 2012 jedna z czołowych projektantek mody ślubnej, Vera Wang, zaproponowała czarne suknie ślubne, niektóre ozdabiając wstawkami w beżu. Kreacje są dramatyczne, spektakularne i odrobinę gotyckie. Dominują organza, tiul i szyfon, czyli tradycyjne tkaniny wykorzystywane przy sukniach ślubnych. Ładne? Na pewno! Ciekawe? Jeszcze jak!

Czarna suknia ślubna

Vera Wang wiosna/lato 2012 (fot.: Vera Wang)

Czarny kolor to ślubne tabu. Przyjmuje się, że goście, którzy na ślub przybywają w czarnych kreacjach sprzeciwiają się związkowi pary młodej. Biel sukienki panny młodej symbolizuje niewinność, czystość i oddanie małżonkowi – choć w Chinach to kolor głębokiej żałoby. Projekty Very Wang są kontrowersyjne, lecz bardzo możliwe, że trend kolorowych sukien ślubnych przyjmie się i u nas. W sukniach Wang podczas ceremonii swoich zaślubin wystąpiły m.in. Victoria Beckham, Kim Kardashian, Avril Lavigne, Jennifer Lopez i Chelsea Clinton. Czy tak wpływowej projektantce uda się przełamać ślubne konwenanse? Czas pokaże – a my czekamy z niecierpliwością. Poniżej propozycje projektantów, którzy (być może) zainspirowali się pomysłem Wang. Podobają się?

Czarna suknia ślubna

Vera Wang wiosna/lato 2012 (fot.: Vera Wang)

Czarna suknia ślubna

Tadashi Shoji

Czarna suknia ślubna

Robert Rodriguez

Czarna suknia ślubna

Carmen Marc Valvo

Czarna suknia ślubna

Aidan Mattox

Czarna suknia ślubna

David Meister

Foto.: mat. prasowe

Źródło: Milionkobiet.pl 


Dodał(a): Natalia Woroniec , Poniedziałek 27.08.2012 (aktualizacja: 2012-08-26)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (5)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Anonim
czarny i reszta ciemnych kolorów trochę odbierają życia temu radosnemu świętu. Mimo to, uważam, że kolory na sukniach ślubnych jak najbardziej mają prawo się pojawić. Wybaczcie, ale nic nie wyrazi lepiej wizualnie radości panny młodej, niż uśmiech na twarzy, łezka szczęścia w oku i cudowna, tryskająca kolorami sukienka ;))
Dodano: 2012-10-08 14:05:38 Zgłoś nadużycie
Anonim
stanowczo nie !
Dodano: 2012-08-28 12:11:17 Zgłoś nadużycie
olinkaa24
niektóre sukienki ładne, ale nie na ślub.
Dodano: 2012-08-27 19:48:51 Zgłoś nadużycie
Anonim
ta od Carmen Marc Valvo jest cudna, ale niektóre - w dodatku polaczone z surowymi minami modelek- wygaldaja, jakby panna mloda raczej oplakiwala porzucenie stanu wolnego niz swietowala zamążpojscie ;)
Dodano: 2012-08-27 19:07:59 Zgłoś nadużycie
MariolciaK
Piękne!!!
Dodano: 2012-08-27 10:25:38 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×