Pierwsza dama kina

Nieważne, czy kręci film, projektuje torebki, czy wybiera sukienkę na czerwony dywan. Wszystko, co robi Sofia Coppola, kończy się sukcesem.

Pierwsza dama kina

Młoda, słodka i piękna. To kwintesencja dziewczyny, o której fantazjuję – powiedział o Sofii Marc Jacobs. I postanowił, że właśnie jej twarz z dużymi ustami i nieperfekcyjnym nosem będzie  firmować jego zapach "Blush". Wybór był dobrze przemyślany, a Marc nie kierował się wyłącznie przyjaźnią. Sofii a  jest jedną z kobiecych ikon naszych czasów! Jest jedną z niewielu córek genialnych artystów, która talentem dorównała ojcu. Ma przy tym opinię skromnej, inteligentnej i piekielnie zdolnej. "Kobieta sukcesu" – pisze o niej kolorowa prasa. Bo Sofia osiągnęła w życiu wszystko. Jest w szczęśliwym związku, ma dwie córeczki, a każdy z jej 4 filmów nagradzano na najważniejszych festiwalach. Na dodatek dziennikarze mody pod niebiosa wychwalają jej styl: "To królowa casualu: bezpretensjonalna, elegancka, zawsze wygląda świetnie". Jak ona to robi?

INDYWIDUALISTKA

Od urodzenia żyła atmosferą filmu. Francis Ford nakręcił jej poród na wideo, a gdy skończyła roczek, zagrała rolę chłopca w pierwszej części trylogii "Ojciec Chrzestny". Już jako dziecko lubiła mieć własne zdanie i wykazywała silny charakter. Nie imponowały jej opowieści o kręceniu flmów, aktorstwie czy pisaniu scenariuszy. Gdy w wieku 18 lat tato poprosił ją by wystąpiła w III części "Ojca Chrzestnego", zgodziła się dopiero po długich namowach. – Nigdy nie chciałam być aktorką. Film mnie wówczas nie interesował – przyznaje. Choć jeszcze kilka razy pojawiła się na ekranie (m.in. w "Gwiezdnych Wojnach"), próbowała sił również w innych dziedzinach. Najpierw studiowała fotografię, ale w wieku 19 lat rzuciła studia, by odbyć staż modowy u Karla Lagerfelda. Bo mało kto wie, że od najmłodszych lat to właśnie moda była największą pasją Sofii!

KOLEŻANKA JACOBSA

– Jako dziewczynka uwielbiałam ciuchy. Spędzałam godziny w garderobie na planie filmowym ojca. Zrobiłam nawet kostiumy do kilku jego projektów – opowiada. Jako 12-latka regularnie spotykała Yves Saint Laurenta, który w domu Coppolich był niemal stałym gościem. Jej mama blisko przyjaźniła się z Robertem Duffym, wspólnikiem i ówczesnym partnerem Marca Jacobsa. Gdy Sofia miała 19 lat, na jednym z przyjęć poznała projektanta, który miał wówczas opinię buntownika. Natychmiast się zaprzyjaźnili i w latach 90. wciąż widywano ich razem w modnych, nowojorskich klubach. Pod wpływem Marca Sofia założyła własną markę odzieżową Milk Fed. Projektowała dziewczęce ubrania, które sprzedawały się głównie w Tokio, bo współwłaścicielami  firmy byli Japończycy. Prawdopodobnie nadal zajmowałaby się modą, gdyby pewnego dnia nie trafiła na powieść "Przekleństwa niewinności" Jeffreya Eugenidesa. – To był punkt zwrotny w moim  życiu. Zakochałam się w tej książce i nagle poczułam, że muszę zrobić film.


Dodał(a): Marta Śliwińska , Czwartek 11.08.2011 (aktualizacja: 2011-08-11)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
kobieta
Fajnie :)
Dodano: 2011-08-11 11:28:03 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×