Symptomy zakupoholizmu. Sprawdź, czy masz z nim problem

Zakupoholicy nie mają wystarczająco dużo siły, aby przestać wydawać pieniądze. Maratonu wydawania nie są w stanie zakończyć nawet długi, życie w bałaganie, narażanie się na niebezpieczeństwo, czy utrata rodziny. To życie w ciągłym poczuciu beznadziejności, winy i wstydu. Być może ten opis nie brzmi dla Ciebie, znajomo, ale warto przekonać się, czy zakupy to na pewno coś okazjonalnego i zabawnego. Zobacz, przez jakie subtelności przemawia zakupoholizm.

zakupychoroba.jpg

Wykraczasz poza swoje środki finansowe

Życie wykraczające poza budżet, jest dowodem na to, że możesz mieć problem z zakupami. To bardzo zdrowe, aby zadać sobie pytanie, dlaczego znalazło się w danej sytuacji. Wystarczy poświęcić chwilę na analizę. Studiowanie płatności kartą lub zbieranie paragonów, może okazać się w tym momencie najkorzystniejszym rozwiązaniem. Jeśli masz problem z określeniem zakupów, które zrobiłaś w danym miesiącu, być może to wskazówka, że w życiu Twojego portfela za dużo się dzieje.

Ukrywasz zakupy

Ta sytuacja jest dobra, wyłącznie wtedy, kiedy ukrywasz coś, ponieważ chcesz kogoś obdarować. Ukrywanie tego, co kupujesz w innych sytuacjach, pokazuje, że w tym zachowaniu jest coś, co oznacza, że nie powinnaś już tego robić. Być może wynika to z zakłopotania z powodu długów lub ze świadomości, że coś, co kupiłaś, nie jest Ci potrzebne.

Chcesz rzadziej wydawać, ale nie możesz

Osoby, które są na drodze do uzależnienia od zakupów czują, że powinny przestać wydawać pieniądze, a później znajdują ogromną ilość powodów, aby tego nie zrobić. Przyzwyczajenie wykraczające poza kontrolę może być groźne.

Zakupy uniemożliwiają osiągnięcie celów

Ten znak może być najbardziej subtelny z całej tej listy. Nie jesteś w stanie pracować przy komputerze, ponieważ kończy się to całym dniem spędzonym na przeglądaniu ofert online?

Zakupy dyktowane emocjami

Godziny spędzone w centrum handlowym z powodu szczęścia lub smutku, mogą być oznaką zakupoholizmu. Zakupy dokonywane pod wpływem emocji są jedną z najczęściej występujących przyczyn kompulsywnego kupowania. Nagradzanie się za osiągnięcia lub poprawianie humoru zakupami, osłabia świadomość podejmowanych decyzji i prowadzi do niepotrzebnych wydatków.

Uzależnienie od zakupów może mieć daleko idące konsekwencje. Wpływa nie tylko na stan Twoich finansów, ale także na zdrowie psychiczne i relacje z bliskimi. Ukrywanie kwestii finansowych połączone z kłamstwem i spędzaniem niezliczonych ilości czasu na zakupach, może przynieść długofalowe konsekwencje i problemy.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Czwartek 27.04.2017 (aktualizacja: 2017-04-27)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×