Zobacz, dlaczego zawsze powinnaś prać nowo zakupione rzeczy!

Podczas gorączki styczniowych wyprzedaży niewiele osób pamięta o tym, że nowo zakupione ubrania należy wyprać, zanim się je założy. Zobacz, co na ten temat mają do powiedzenia specjaliści.

iStock-479313408 (1).jpg

Zakładając nowe ubrania bez ich uprzedniego wyprania, narażasz się na ogromne ryzyko zakażeń skóry, nie wspominając o reakcjach alergicznych oraz zarażeniach norowirusami, które mogą być przyczyną wirusowego zakażenia przewodu pokarmowego!

Dr Lisa Ackerley podkreśla, że nowe, niewyprane ubrania  mogą być zanieczyszczone bakteriami, grzybami lub chemikaliami, w zależności od sposobu ich wykonania, przechowywania i transportowania. Syntetyczne barwniki w ubraniach mogą powodować nieprzyjemne i nieestetyczne wysypki oraz zaostrzyć egzemę u ludzi, którzy na nią cierpią. W niektórych przypadkach substancje chemiczne znajdujące się w ubraniach mogą nawet powodować kontaktowe zapalenie skóry. Jeśli ktoś cierpi na infekcję skóry, przekazuje ją właśnie poprzez przymierzanie ubrań. Niektóre zakażenia skóry są wywoływane bakteriami odpornymi na antybiotyki (np. gronkowcem złocistym), dlatego są bardzo trudne w leczeniu


Ludzie często myślą, że tego typu infekcje nabywa się wyłącznie w szpitalach, jednak w rzeczywistości wiele z nich można nabyć właśnie poprzez przymierzanie ubrań lub zakładanie ich bez uprzedniego wyprania. Wirusy takie jak przeziębienie, grypa oraz norowirusy mogą przetrwać na tkaninach i twardych powierzchniach przez około 48 godzin, więc jeśli ktoś przymierza ubrania w sklepie, a cierpi na grypę lub przeziębienie, wirusy mogą przenieść się na następną osobę, przymierzającą daną rzecz, nawet pod dwóch dniach! 


Istnieje jeszcze jeden rodzaj ryzyka, o którym wspomina dr Lisa Ackerley: Jeśli kupujesz nowe buty, które były wielokrotnie przymierzane przez inne osoby, istnieje ryzyko, że mogą być one zarażone przez grzyba powodującego grzybicę stóp


Pranie ubrań w wysokiej temperaturze, pomoże zwalczyć wszelkie bakterie i wirusy, ale jeśli nie masz czasu na umycie nowego ubrania i martwisz się o infekcję, możesz użyć spreju dezynfekującego, który jest bezpieczny dla tkanin i zabija niemalże sto procent bakterii. 


Pamiętajmy także, że niektóre ubrania nie niosą tak wielkiego ryzyka zakażenia infekcjami oraz wywołaniem reakcji alergicznej, ponieważ jeśli nikt ich wcześniej nie przymierzał oraz nie są sztucznie barwione. Ubrania wykonane z naturalnych włókien są o wiele bezpieczniejsze. 

Zdjęcia: Instagram


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Niedziela 08.01.2017 (aktualizacja: 2017-01-08)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×