Co oznaczają symbole na butach?

Przy zakupie butów na pewno nieraz waszą uwagę przykuły tajemnicze symbole - piktogramy. Co oznaczają? Dziś słówko o tym.

oznaczenia-symboli-na-butach.jpg

Symbole dotyczące materiału, z jakiego zostały wykonane buty znajdują się w instrukcjach dotyczących użytkowania obuwia lub na naklejkach przylepionych na podeszwach. Jak odczytywać te tajemnicze znaki? Dziś rozprawiamy się z tym, co dla niektórych może wydawać się czarną magią. 

Umiejętność odczytywania tych symboli na pewno wam się przyda. Choćby po to, żebyście nie musieli specjalnie wypytywać ekspedientki, czy dane buty na pewno są skórzane. Nikt też was już nie oszuka. A wiedza dotycząca materiału z jakiego wykonane jest obuwie pozwoli wam na dobrą jego pielęgnację. 

Obowiązek i sposób oznaczania rodzaju materiału, z jakiego zostało wykonane obuwie, narzuca na producentach butów rozporządzenie Rady Ministrów.

Zobaczcie także: Jak zasznurować tenisówki w 4 sekundy?

Takie piktogramy możecie znaleźć na obuwiu:

1.jpg

wierzch

2.jpg

spód

3.jpg

podszewka z wyściółką

5.jpg

materiał włókienniczy - wszystkie produkty w stanie surowym, półobrobionym, półwytworzonym, półwykończonym, które składają się wyłącznie z włókien przędnych, niezależnie od zastosowanego procesu ich mieszania lub łączenia.

6.jpg

skóra - materiał pochodzący z naturalnej skóry zwierzęcej, z oryginalną strukturą włóknistą, wyprawiony w sposób zapewniający odporność na gnicie, z zachowaną lub usuniętą sierścią lub wełną; skórą jest również materiał wyprodukowany ze skóry łupanej na warstwy lub dzielonej na segmenty przed lub po wyprawieniu; jeżeli skóra zawiera powłokę kryjącą, grubość tej powłoki nie może być większa niż 0,15 mm; skórą nie są materiały wykonane z rozdrobnionej mechanicznie lub chemicznie skóry naturalnej przy zastosowaniu lub bez zastoswania środka wiążącego.

7.jpg

skóra pokryta - skóra, której powierzchnia jest pokryta powłoką o grubości większej niż 0,15 mm, stanowiącej jednak nie więcej niż 1/3 całkowitej grubości skóry.

4.jpg

inny materiał

Zobaczcie także: Co mężczyźni myślą o kobiecych butach?Źródło: MilionKobiet.pl, Rozporządzenie Rady Ministrów
Foto: Shutterstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Środa 24.06.2015 (aktualizacja: 2015-06-24)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×