Dress code, czyli co oznaczają nazwy stylów

Wybieracie się na ważne wydarzenie, a na zaproszeniu widzicie strój określony przez organizatorów, lecz nie wiecie, co oznacza jego nazwa? Sprawdźcie.

dress code.jpg

Zapewne niejeden raz zastanawiałyście się, co oznaczają określenia wpisane przez organizatorów przy dress code. Bywa to kłopotliwe, dlatego też postanowiłyśmy wam to trochę przybliżyć. Odpowiedni dobór ubrania dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Zatem jakie są znaczenia?

Informal - jest to oficjalny strój wizytowy. Kobiety powinny założyć garsonkę, kostium albo sukienkę koktajlową. Z kolei mężczyźni mają założyć ciemnogranatowy garnitur. Nie może zabraknąć także krawata.

Business casual - to strój mniej formalny. Kobiety mogą założyć nawet jeansy w połączeniu z koszulą i płaskie buty. Z kolei panowie mogą wybrać sportową marynarkę, sportowe obuwie, a także zrezygnować z krawatów. 

Creative Black tie - to nadal oficjalny strój, ale niezbyt krępujący. Kobiety mogą założyć krótkie sukienki, ale minimum do kolan. Z kolei panowie mogą wystąpić w koszuli innej niż w białym kolorze.

Business smart - jak sama nazwa wskazuje, najczęściej pojawia się na spotkaniach biznesowych. Panie wtedy mogą skorzystać z uniwersalnej małej czarnej. Z kolei panowie powinni postawić na ciemny garnitur, a ich koszula wcale nie musi być w białym kolorze.

White tie/ cravate blanche - tutaj już nie ma ustępstw. To strój na najbardziej formalne wydarzenia. Kobiety powinny wystąpić w długich sukniach bez ramion. Z kolei panowie zakładają wtedy frak, białą kamizelkę i muszkę. 

Black tie/cravate noire - to także poważny strój wieczorowy. Występujemy wtedy w wieczorowej sukience albo koktajlowej. Mężczyźni za to powinni się pojawić w czarnym smokingu i muszce.

Sexy look - to oczywiście najbardziej nieformalny strój, który zazwyczaj obowiązuje na imprezach w klubach. Wtedy oczywiście wszystkie chwyty dozwolone, z wyjątkiem sportowych stylizacji.


Zdarza się też, że na zaproszeniach pojawiają się określenia stylu odwołującego się np. do danej subkultury, czyli m.in. w stylu hippie. Czasem w dress codzie pojawia się tylko informacja o tym, w jakim kolorze ma być kreacja. Jeżeli jednak nie wiemy, jaki charakter ma dana impreza, zawsze warto zadzwonić do organizatora, aby się upewnić.Zobaczcie także:Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Shutterstock

Dodał(a): Natalia , Piątek 22.05.2015 (aktualizacja: 2015-05-22)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×