Jak czyścić buty zamszowe?

Domowe sposoby z wykorzystaniem m.in. skórki od chleba i ciepłego mleka.

jak-czyscic-buty-zamszowe.jpgKochasz buty zamszowe, masz takie w swojej kolekcji i ostatnio zauważyłaś, że nie wyglądają już tak pięknie jak przy zakupie? Nie smuć się i nie załamuj rąk! Są sposoby, jak przywrócić butom zamszowy ich dawny wygląd. Co więcej, wcale nie musisz wydawać fortuny na drogie kosmetyki do pielęgnacji takiego obuwia, bo istnieje kilka ciekawych sztuczek jak czyścić buty zamszowe z wykorzystaniem takich produktów, które zazwyczaj każdy ma w domu. To idealne rozwiązanie na kryzysowe sytuacje, gdy musisz raz-dwa przywrócić zamszowe buty do porządku, a na szukanie odpowiednich specyfików w sklepie jest już za późno. 

 Zobaczcie także: Co oznaczają symbole na butach?

Oto kilka domowych sposobów jak czyścić buty zamszowe: 

 • NA SUCHE PLAMY: Najlepiej z usunięciem zaschniętych plam poradzi sobie gumka do ścierania (najlepiej jeśli będzie biała, nie kolorowa). Wystarczy zetrzeć nią suche plamy na butach tak, jak ściera się ołówek z papieru. Powinna poradzić sobie nawet z plamami po błocie. 

 • NA SUCHE ZABRUDZENIA: Jeśli zabrudzenie wystarczy strzepać, czy wyczesać - przyda się do tego skórka od chleba, najlepsza będzie z chleba starego, co najmniej dwudniowego. Wystarczy pocierać zabrudzone miejsce twardą, zewnętrzną częścią skórki. 

 • ODŻYWKA DO BUTÓW: Dawny blask powinno przywrócić butom przetarcie ich miksturą z mleka i sody oczyszczonej (łyżeczka sody na szklankę mleka). Na szmatkę nakładamy zrobiony specyfik i delikatnie wcieramy w materiał. 

 • ODŻYWKA DO BUTÓW: Zamszowe buty możesz też przetrzeć szmateczką zamoczoną w ciepłym mleku. Powinna być lekko wilgotna. 

  • TŁUSTE PLAMY: Tego typu zabrudzenia usuniesz przy użyciu papki z mąki ziemniaczanej. Wystarczy w oddzielnym naczyniu wymieszać łyżkę mąki z odrobiną wody, wymieszać dokładnie składniki, by powstała gęsta papka i nakładać ją w przybrudzone miejsce. Gdy papka zaschnie (może to trwać nawet pół dnia) trzeba wyczesać ją za pomocą skórki od chleba lub miękkiej szczoteczki o delikatnym włosiu. 

  • TŁUSTE PLAMY: Zamiast mąki ziemniacznej można użyć talku. Po pewnym czasie należy go strzepać z butów i wyczesać je za pomocą skórki od chleba lub miękkiej szczoteczki o delikatnym włosiu. 

  Warto przed nałożeniem wybranego specyfiku na całe buty, wypróbować jego działanie na drobnym, mniej widocznym fragmencie. Pamiętaj też, że stosujesz domowe sposoby jak czyścić buty zamszowe na własną odpowiedzialność. Po najlepsze rady i pomoc w trudnych sytuacjach najlepiej zawsze udać się do producenta obuwia, często na instrukcjach dołączonych do butów znajdziecie najlepsze wskazówki. 

  Zobaczcie także: Botki - najładniejsze buty jesieni. Przegląd  Źródło: MilionKobiet.pl
  Foto: Thinkstock  Dodał(a): Karolina Zdunowska , Niedziela 29.11.2015 (aktualizacja: 2015-11-28)
  Ocena:

  Dodaj komentarz

  Wszystkie komentarze

  Awatar

  Zobacz również

  ×