Królowa mody Coco-Chanel

Stworzyła kostiumy z dzianiny, golfy, plastikową biżuterię oraz perły. Od wielu lat niezmiennie jej styl kopiują miliony kobiet na całym świecie. Sprawdź, czym zasłynęła Coco-Chanel i w jaki sposób walczyła o sukces w świecie zdominowanym przez mężczyzn.

Królowa mody Coco-Chanel

Coco Chanel naprawdę nazywała się Gabrielle Bonheur Chanel. Urodziła się 19 sierpnia 1883 roku w Saumur. Do historii przeszła jako jedna z najbardziej znanych francuskich projektantek mody. Zupełnie zrewolucjonizowała świat kobiecej mody poprzez wprowadzenie sportowych krojów oraz prostej, małej czarnej.

Początki kariery Gabrielle nie należały do najłatwiejszych. Zaczynała od śpiewania w kawiarniach pod pseudonimem Coco. Jej talent wokalny nie został doceniony przez gości lokalu. Jednak dziewczyna postanowiła wbrew temu zawalczyć o siebie i o swoją przyszłość. Urzekała publiczność tańcem oraz ognistym temperamentem.

Coco była wielką miłośniczką kapeluszy. Sama je projektowała, a następnie szyła. Spopularyzowała również wygodne, sportowe kostiumy, które jej zdaniem kobiety powinny zakładać do pracy. Były one proste, a zarazem modne oraz eleganckie. Wykonane były ze szkockiego tweedu lub z wełny. Ich cKrólowa mody Coco-Chanelechą charakterystyczną było to, że nie posiadały kołnierzyka i były znacznie krótsze, niż te, znane tamtejszym kobietom. Coco Chanel proponowała kobietom, aby do stworzonych przez nią kostiumów nosiły perły lub złote łańcuszki. Projektantem biżuterii, który pomagał jej w pracy był Robert Goossens.

Projektantka swoimi pracami wzbudziła ogromne zainteresowanie Amerykanek. Ubierała również takie sławy jak Liz Taylor, Anne Baxter, a także Grace Kelly.

Coco Chanel wprowadziła również do powszechnej mody dżersej, który w tamtych czasach uważany był za materiał służący do produkcji bielizny. Coco jednak uparcie dążyła do przełamania schematów. Pomimo nieustannej krytyki ze strony mężczyzn, którzy starali się ją wyeliminować z interesu, odniosła niespotykany jak na tamte czasy sukces.

Pieniądze przyniosły jej kultowe do dzisiaj perfumy Chanel No. 19, które bardzo szybko zaczęły cieszyć się dużą popularnością. Ich twórcą był Henri Robert. Nazwa perfum zainspirowana została datą urodzin projektantki, czyli dniem 19 sierpnia 1883 roku. Perfumy posiadały zieloną barwę, która osiągnięta została dzięki dodaniu do mikstury kłączka florenckiego irysa. Oprócz niego w składzie perfum znalazł się również hiacynt, jaśmin oraz majowa róża.

Do największych projektów Chanel należy również zaliczyć dwukolorowe buty na płaskiej podeszwie. Miał je wyróżniać czarny nosek, który miał być bardziej odporny na zarysowania, niż używany dotychczas kolor biały.

Projektantka została nagrodzona prestiżowym wyróżnieniem Neiman Marcus. Została uznana przez środowisko artystyczne i krytyków mody za najbardziej wpływową projektantkę XX wieku.

Coco Chanel zmarła 10 stycznia 1971 roku w wieku 88 lat. Odeszła jako osoba niezamężna, jednak spełniona w życiu zawodowym. Do dziś jest wzorem dla wielu kobiet i dowodem na to, że w każdym okresie życia i pomimo niesprzyjających warunków można spełnić swoje marzenia, nawet te największe.

Obecnie miejsce Coco Chanel w stworzonym przez nią domu mody zajmuje od 1983 roku Karl Lagerfield, który jest jej godnym następcą.


Tekst: Emilia Czaczkowska

Źródło: MilionKobiet.plDodał(a): Redakcja , Piątek 01.04.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (4)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
bahamiller
uwielbiam Coco Chanel jej projekty zawsze są świetne :)
Dodano: 2012-03-16 08:36:04 Zgłoś nadużycie
basia4ab
Wielka kreatorka mody,projekty fantastyczne.
Dodano: 2011-11-22 10:58:02 Zgłoś nadużycie
MariolciaK
Wielka klasa! Ponadczasowe projekty...
Dodano: 2011-07-15 11:14:08 Zgłoś nadużycie
nana27
Mała czarna, kapelusze i perły......
Dodano: 2011-06-13 18:58:57 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×