Slow fashion – rozsądne podejście do mody

Twoja szafa pęka w szwach, a Ty nadal nie masz w co się ubrać? To znaczy, że kupujesz ubrania, które nie pasują do Ciebie lub reszty Twojej garderoby. Sprawdź, jak rozwiązać ten problem i oddać przysługę środowisku!

Slow fashion – rozsądne podejście do mody

Skąd się wzięło slow fashion?


Idea slow fashion powstała w odpowiedzi na przyśpieszające tempo produkcji i sprzedaży w branży odzieżowej, odbywające się ogromnym kosztem ludzi, zwierząt i środowiska. Największe światowe marki  tworzą sieci sklepów, tak zwane sieciówki, gdzie oferują odzież zgodną z aktualnymi trendami w przystępnych cenach. Jest to możliwe między innymi dlatego, że swoje ubrania szyją w krajach rozwijających się, takich jak np. Kambodża, gdzie brakuje przepisów dotyczących płacy minimalnej, czasu pracy, warunków BHP itd. Pozwala to zatrudniać niewykwalifikowanych pracowników, często dzieci, w niebezpiecznych warunkach i za głodowe pensje, by zaoszczędzić na kosztach produkcji. Ponadto, by zwiększyć produkcję wycina się lasy pod kolejne fabryki, używa trującej chemii, np. by przyśpieszyć wzrost bawełny i na masową skalę zabija zwierzęta. Wszystko po to, byśmy mogli bez zastanowienia  kupować tanie ubrania "na jeden sezon", które później dołączą do ogromnej fali śmieci zalewającej naszą planetę (według Elizabeth Cline, autorki "Overdressed: The Shockingly High Cost of Cheap Fashion", USA generuje rocznie 13 milionów ton odpadów tekstylnych, z których zaledwie 15 % zostaje ponownie wykorzystana). Szkodliwości tego zjawiska nie sposób opisać w kilku zdaniach. Reakcją na nie i jednym z rozwiązań jest idea slow fashion.

Zobaczcie także: Co warto kupić podczas wyprzedaży, by być modną w następnym sezonie?

Na czym to polega?

Zwolennicy slow fashion zachęcają do odpowiedzialnego podejścia do mody: kupowania wyłącznie rzeczy, które są nam potrzebne, inwestowania w odzież dobrej jakości i z ekologicznych materiałów, kupowania ze znanego źródła, najlepiej lokalnie (należy sprawdzić, gdzie i jak ubrania powstają), maksymalnego wykorzystania ubrań zamiast ich wyrzucania oraz odpowiedniego dbania o odzież.

Dlaczego warto?

Dołączając do ruchu slow fashion, przede wszystkim przeciwstawiasz się okrutnemu traktowaniu ludzi i zwierząt oraz zanieczyszczaniu środowiska. Wynikają z tego jednak i inne korzyści:
 - znając skład i proces produkcji swoich ubrań ograniczasz ryzyko uczuleń i innych, groźniejszych skutków ubocznych np. stosowania przez niektóre firmy trującej, rakotwórczej chemii ;

- zyskujesz spójny, indywidualny styl;

- rzadziej i z większą przyjemnością robisz zakupy;

- zawsze wiesz co założyć;

- nosisz ubrania i dodatki z duszą;

- wspierasz lokalny biznes.

Zobaczcie także: Botki na wysokim obcasie - przegląd

Jak to zrobić?

1.    Poznaj siebie. Przyjrzyj się zarówno swojej fizyczności, jak i osobowości, temperamentowi, preferencjom. W doborze najkorzystniejszego stylu pomocne mogą być Twoje zdjęcia, wywiad z bliskimi, fachowa lektura lub kontakt ze stylistą. Zapisz wnioski – będą Twoją ściągą podczas dalszych kroków.

2.    Oczyść szafę z niepotrzebnych rzeczy. Przejrzyj wszystkie ubrania i dodatki, odłóż rzeczy zniszczone, w złym rozmiarze, niekorzystnym fasonie czy kolorze. Zastanów się, jak można je jeszcze wykorzystać – przeszyć, sprzedać, wymienić, oddać potrzebującym, itd. Pozostałe  elementy garderoby spróbuj połączyć w kilka zestawów: na co dzień, do pracy i okazjonalnych. Zapisz, czego Ci brakuje.

3.    Zajrzyj do szafy babci, cioci, przyjaciółki – może znajdziesz tam akurat to, czego szukasz i jeszcze więcej – na przykład ciekawą biżuterię z historią. Idąc tym tropem, sprawdź komisy i sklepy z odzieżą używaną. Dzięki temu nadasz zapomnianym rzeczom nowe życie, a sama zyskasz niepowtarzalny styl.

4.    Wybierz się na slow shopping. Sprawdź, gdzie i jak szyje swoje ubrania firma, która Cię interesuje. Stawiaj na rzeczy z ekologicznych materiałów, np. z organicznej bawełny, kupuj wyłącznie sztuczne futra i skórę. Pod żadnym pozorem nie wykraczaj poza to, co znalazło się na Twojej liście.

5.    Dbaj o swoje ubrania i dodatki. Pierz, prasuj i pielęgnuj je zgodnie z zaleceniami producenta, chroń przed kurzem i zagnieceniami. Dzięki temu posłużą Ci długie lata i zawsze będziesz je wkładać z przyjemnością.

6.    Ciesz się swoim nowym, świadomym stylem!


Opracowanie: Anna Rabstein
Foto: Shutterstock

stylistka_mk_belka_2.jpg


Zobaczcie także:


Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Środa 09.09.2015 (aktualizacja: 2015-09-09)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Kasandra31
Ja zasadniczo staram się wybierać takie ubrania, jak te z najnowszych kolekcji http://www.soitalian.pl/ . W ich bowiem przypadku mam pewno, że będę je często zakładać, a tym samym nie będą zalegały mi w szafie. Przy czym są one tak fajnie skrojone, że przez długi czas na pewno nie wyjdą z mody:)
Dodano: 2017-02-04 20:53:18 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×