Jak posprzątać w szafie - 8 kroków

Jak sobie poradzić z poukładaniem szafy, gdy nie jesteśmy fankami sprzątania? Czy da się to zrobić szybko, dobrze i bez stresu? Otóż tak! Przeczytaj rady, które pomogą Ci uporać się z bałaganem w szafie.

Jak posprzątać w szafie - 8 kroków

Jak posprzątać w szafie?

Stajesz przed szafą, która ledwo domyka się od ilości ubrań, i... nie masz się w co ubrać! Która z nas tego nie doświadczyła? Często problem leży nie w ubraniach, a w tym, że są one nieuporządkowane i zwyczajnie nie do końca wiemy co tak naprawdę kryje nasza szafa. Jak się z tym uporać i posprzątać w szafie, a przy okazji nie zwariować?

1. Inspiracja

Każdemu znacznie lepiej pracuje się, gdy zostanie zainspirowany. Znajdź jakieś zdjęcie, które zmotywuje Cię do tego, by Twoja szafa wyglądała jak najlepiej. Może to trochę dziecinne, ale zobaczysz, że zadziała. Niech inspiracja natchnie Cię do stworzenia niesamowitej garderoby!

2. Relaks i przyjemność

Nie każdemu sprzątanie szafy dobrze się kojarzy. Czasem na samą myśl o tym psuje nam się humor. Włącz swoją ulubioną muzykę, puść dobry serial w tle, niech sprzątaniu towarzyszy coś, co pomoże Ci się choć trochę zrelaksować podczas porządkowania.

3. Harmonogram

Na początku ustal czas jaki chcesz przeznaczyć na poszczególne czynności. Nie chodzi przecież o to, by nad sprzątaniem spędzić wieki, ale o to, by zrobić to jak najszybciej i jak najsprawniej. Sporządzenie harmonogramu prac będzie idealnym rozwiązaniem i (jeśli tylko będziesz go przestrzegać) pomoże uporać się z zadaniem bez zbędnego i męczącego przedłużania.

4. Posegreguj rzeczy

Wyjmij wszystkie ubrania i posortuj je w różne grupy. Będzie Ci się łatwiej odnaleźć w ciuchowym chaosie. Osobno połóż  spodnie, t-shirty, spódnice, sukienki, marynarki itd. Wydzielaj sobie małe zadania. Nie będziesz wtedy przerażona ogromem pracy, którą musisz wykonać, by się ze wszystkim uporać. Przy porządkowaniu szafy chodzi głównie o to, by pozbyć się z niej rzeczy, których tak naprawdę nie używasz. Z każdej grupy wybierz więc ubrania, które rzeczywiście lubisz i chcesz zatrzymać. Pozostałe oddaj komuś, kto faktycznie będzie ich używał, a nie tylko o tym mówił.

Jak posprzątać w szafie - 8 kroków

6. Przymierz

Pamiętaj, by ubrać i zmierzyć ciuchy, które postanowiłaś zostawić. Może się okazać, że gdy założysz na siebie ulubioną bluzkę, nie wygląda już tak dobrze jak kiedyś i może się okazać, że nie założysz jej już więcej, bo zwyczajnie źle się w niej czujesz. Taka selekcja pomoże Ci pozbyć się rzeczy, które ładnie wyglądają tylko w szafie, zajmując cenne miejsce. Jeżeli po całym przeglądzie masz nadal wątpliwości co do jakiejś rzeczy, zadaj sobie jedno proste pytanie: czy idąc dziś po sklepie zwróciłabyś na nią uwagę i zdecydowałabyś się ją kupić? Odpowiedź powinna rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości.

7. Przechowywanie rzeczy

Warto zwrócić uwagę na to jak przechowujesz ciuchy. Zadbaj, by wieszaki były drewniane, gdyż rzeczy będą się na nich lepiej trzymać i mniej niszczyć, a same wieszaki posłużą znacznie dłużej niż plastikowe. Wszystkie ubrania ułóż według jakiegoś systemu, np. kolorystycznie. Znacznie łatwiej będzie Ci utrzymać porządek i odnaleźć w szafie to czego w danym momencie szukasz.

8. Stwórz swój system

Wymyśl system, dzięki któremu dowiesz się, których ubrań rzeczywiście używasz, a które kolejny raz przemyciłaś sprzątając i znów będą wbrew Twojemu przekonaniu leżeć w szafie nieużywane. Ustal, że za każdym razem, gdy wyjmujesz jakąś rzecz i używasz jej, zdejmujesz przypiętą do niej kokardkę, lub odwracasz wieszak w drugą stronę. Dzięki temu, przy ponownym sprzątaniu będziesz miała czarno na białym, które rzeczy faktycznie nosisz, a które jedynie zalegają w Twojej szafie. To znacznie ułatwi kolejne porządkowanie garderoby.

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock