Broń emancypantki: rajstopy! Cz.1

Pod długimi, pięknymi sukniami przemycały różne tajne rzeczy. Robiły hałas – obcasami. Głośno protestowały – używając parasolek. I w tym wszystkim błyszczały – nylonem… rajstop. Kto? Zwykłe kobiety, emancypantki, którym zamarzył się lepszy świat.

Pixabay_pantyhose-699416_1920.jpg

Skąd te słynne rajstopy?

To ciekawe: każda kobieta wie, co dostanie na swoje święto – rajstopy! Mimo że to prezent na Dzień Kobiet, który zdarzał się w czasach PRL-u, to rajstopy tu i ówdzie trafią się także dziś w prezentowym pudełku na 8 marca. Rajstopy jako prezent wzięły się w PRL-u z... braku. Brakowało wówczas szykownych gadżetów oraz tego, co podstawowe w życiu kobiety, czyli rajstop właśnie. Łatwy w produkcji, tani i powszechny produkt nylonowy był marzeniem niemal wszystkich kobiet. Dostawały je zatem w dniu swojego święta. 

Rajstopy dla raju kobiet

Dzień Kobiet to święto walki emancypantek o prawa dla kobiet. Sięgające 1911 roku to międzynarodowe ruszenie kobiet postawiło sobie jasny cel: międzynarodową solidarność między kobietami i wspólną walkę na rzecz wyborczych, pracowniczych i innych praw kobiet. 

O ile rajstopy jako prezent na Dzień Kobiet w Polsce pojawiły się jakby z przypadku i zwyczajnej potrzeby, o tyle warto wiedzieć, że mimo wszystko z emancypacją związane były od dawna. I może nigdy nie przestaną wspierać kobiet. Rajstopy – wielka broń emancypacji kobiet na przestrzeni wieków! Jest na to kilka przykładów.   

"O Ty, niebieska pończocho!" 

Ktoś tak powiedział do Ciebie w XVII wieku? Mogłabyś się cieszyć lub… ostro wkurzyć. Po pierwsze, mogła być to obraza Ciebie, rodzaj niezbyt miłego przezwiska. Po drugie, to mógł być jednak świetny komplement. Dlaczego? Otóż tak kilka wieków temu nazywano kobiety wyemancypowane, inteligentne, odważne, które nie bały się dyskutować. Nazwa wzięła się od stowarzyszenia „Niebieska Pończocha”, zrzeszającego takie nietuzinkowe damy. Uważa się też, że nosiły one właśnie… niebieskie pończochy! Taki kolor był dawniej niesamowicie odważny i ustalono, że nie przystoi damom.

Drugą część artykułu znajdziesz tutaj.  

Zdjęcie i źródło: materiały prasowe - shopalike.pl


Dodał(a): Zosia Brzezicka , Środa 08.03.2017 (aktualizacja: 2017-03-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×