KRIVAN by Qπш Robert Kupisz - Kolekcja Zima 2017/18 - relacja z pokazu

1 grudnia 2017 r. w warszawskiej hali Soho Factory odbył się pokaz najnowszej kolekcji – KRIVAN by QПШ ROBERT KUPISZ, Zima 2017/18. Tym razem projektant inspirował się tradycją mieszkańców Podhala, strojami pasjonatów sportów zimowych i majestatycznym pięknem gór.

kupisz.jpg

,,Pomysł na powstanie kolekcji zrodził się w mojej głowie podczas zeszłorocznej wizyty w Kościelisku. Miałem tam okazję poznać mieszkańców regionu i ich tradycje, lokalną sztukę i muzykę. W góralach zachwyciła mnie autentyczność, siła charakteru, przywiązanie i miłość do miejsca w którym żyją. Gdy jestem w górach to czuję dominację przyrody nad człowiekiem. Tatry sprawiają, że odnoszę wrażenie jakbym był w gotyckiej świątyni. Przerażają mnie, ale jednocześnie fascynują.’’ –  mówi projektant o inspiracjach do powstania kolekcji KRIVAN.

Po powrocie do domu zacząłem zgłębiać temat. Słuchałem muzyki, przeglądałem stare albumy ze zdjęciami strojów góralskich, a nawet czytałem o Janosiku. W swoich kolekcjach unikam dosłownej interpretacji tematu przewodniego i staram się łączyć historię z nowoczesnością. Równie mocno jak klimat Tatr fascynują mnie snowboardziści, którzy mają w sobie niesamowity luz i kojarzą mi się z wolnością. Dlatego w kolekcji stroje zainspirowane tradycyjnym ubiorem górali postanowiłem połączyć ze współczesnymi elementami garderoby zaczerpniętymi z tego jak ubierają się deskarze.

Bohaterem kolekcji KRIVAN jest legendarny człowiek gór Janosik - postać wielobarwna, ale niezmiennie kojarząca się z siłą, uporem i odwagą ludzi Podhala. Ciągle żywa historia zawadiackiego zbójnika stała się inspiracją do stworzenia nadruków przywodzących na myśl amerykańskie komiksy o superbohaterach. 

W kolekcji dominują pastele, róże i błękity, które idealnie komponują się ze stonowaną szarością i śnieżną bielą. Charakterystycznym elementem wielu ubrań jest stworzona specjalnie na potrzeby pokazu interpretacja tradycyjnej podhalańskiej parzenicy - występuje ona zarówno jako nadruk, jak i haft na płaszczach, koszulach, długich spódnicach i t-shirtach. 

Oprócz najczęściej używanych przez markę bawełny, etaminy czy wiskozy wśród materiałów pojawiają się także sztuczne futra łączone z jeansem w długich, szykownych płaszczach i krótkich, dopasowanych kożuchach

Mocnym elementem kolekcji są na nowo interpretowane stroje sportowe nawiązujące do tych noszonych przez deskarzy, narciarzy czy hokeistów. Podwójne spodnie jeansowe, wygodne, obszerne bluzy oraz puchowe kurtki, które w sezonie zima 2017/18 projektant łączy ze zwiewnymi sukienkami, koszulami czy krótkimi spódniczkami.

,,Orawa’’ Wojciecha Kilara jako oprawa muzyczna pokazu idealnie podkreśliła dramatyzm i majestat gór, które zainspirowały projektanta do stworzenia kolekcji. 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Źródło i zdjęcia: materiały prasoweDodał(a): Małgorzata Rosiak , Piątek 02.12.2016 (aktualizacja: 2016-12-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×