Matki, badajcie się dla najbliższych!

Rak to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce, a drugą w Europie. Rocznie diagnozowanych jest 3 miliony nowych przypadków, a 1,7 miliona osób umiera z powodu chorób nowotworowych. Z badań wynika, że w Polsce na 100 tys. kobiet - 15 choruje z powodu raka szyjki macicy (jest to najwyższy wskaźnik w Europie), a na raka piersi 30 kobiet na 100 tys. Umieralność na raka piersi rośnie w tempie 1,6% rocznie, a struktura zaawansowania klinicznego jest fatalna.

II edycja Rajdu Polski Kobiet

Rak piersi po prostu wykrywany jest zbyt późno. Tylko w 20% przypadków chorobę rozpoznaje się we wczesnym stadium zaawansowania. Wtedy szanse na wyleczenie są bardzo duże. Najwięcej zachorowań obserwuje się u kobiet między 50 a 70 rokiem życia. Problem dotyczy jednak wszystkich kobiet po 20 roku życia. Prawdopodobieństwo wystąpienia raka rośnie z wiekiem.

- Wciąż bardzo mała liczba kobiet przeprowadza badania profilaktyczne, które mogą uratować ich życie. Najgorzej pod tym względem wypadają panie na Mazowszu. Dlatego w tym roku Rajd Polski Kobiet odbędzie się właśnie na terenie tego województwa. Data startu Rajdu również nie jest przypadkowa – chcemy uświadomić kobietom, że powinny się badać nie tylko ze względu na siebie, ale także na swoich najbliższych! – powiedziała Krystyna Backiel, Prezes Fundacji Teraz Kobiety i organizatorka rajdu.

Nowością w tegorocznym Rajdzie jest również obecność ekip męskich w charakterze wsparcia operacyjnego. Co ciekawe, badania wśród kobiet, które same zgłosiły się do lekarza z podejrzanymi zmianami w piersiach, w dużej mierze są wynikiem (zasługą) ich partnerów. Szacuje się, iż ok. 68% takich przypadków jest diagnozowana przez partnerów Kobiet podczas wspólnych pieszczot.    


II edycja Rajdu Polski Kobiet - badaj się dla swoich dzieci!

W dniach 26-27 maja 2012 r. odbędzie się II edycja Rajdu Polski Kobiet. W tym roku również start Rajdu odbędzie się w Warszawie, jednak trasa Rajdu obejmować będzie miejscowości położone wokół Warszawy, takie jak: Otwock, Karczew, Góra Kalwaria, Podkowa Leśna, Lesznowola, Otrębusy, Konstancin, Piaseczno. Ponadto Fundacja wraz ze swymi partnerami motoryzacyjnymi Seat i Subaru realizuje od kwietnia aż do 08 września pikniki medyczne na terenie kilku miast w Polsce.

Wyjątkowo w rajdzie będą mogły brać udział również załogi męskie – w charakterze wsparcia operacyjnego, m.in. Rafał Sonik, Przemek Saleta, Waldemar Błaszczyk, Kamil Butruk, Jarek Kazberuk i inni.

W rajdzie pojedzie 10 załóg z ubiegłego roku, kontynuując już tradycję wspólnej zabawy, rywalizacji sportowej, a przede wszystkim promowania badań profilaktycznych. Pojawi się też wiele nowych załóg z kobietami, które przyjadą z różnych zakątków kraju. Promocję badań profilaktycznych będą w tym roku wspierać takie Panie jak: Ewa Kopacz, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Krystyna Barbara Kozłowska, Beata Małecka Libera, Anna Popek, Agnieszka Szulim.

Sukces przyjętych planów medyczno-sportowych nie będzie możliwy bez doskonałej współpracy ze stałymi partnerami medycznymi, takimi jak: Centrum Onkologii w Warszawie, Europejskie Centrum Zdrowia w Otwocku, Szpital IBIS w Warszawie, Centrum Zdrowia w Piasecznie, Centrum Nowoczesnej Diagnostyki MEDICA z Łodzi, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Polsce.

Wszystkie uczestniczki Rajdu będą miały przeprowadzone badania profilaktyczne w Centrum Onkologii w Warszawie oraz w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku. W podstawionych mammobusach na całej trasie Rajdu oraz w Centrum Medycznym w Piasecznie mieszkanki okolicznych miejscowości przeprowadzą badania piersi. Te miasta i Gminy, które nawiązały współpracę z Fundacją Teraz Kobiety sfinansują część badań mammograficznych dla mieszkanek swoich miejscowości. Dotyczy to grupy Kobiet w wieku 35 -50 lat.

Fundacja Teraz Kobiety po zakończeniu wszystkich inicjatyw w 2012 roku przygotuje raport medyczny, który zostanie udostępniony partnerom, sponsorom, mediom oraz Ministerstwu Zdrowia.  


Źródło: Mat. prasoweDodał(a): Emilia Czaczkowska , Piątek 27.04.2012 (aktualizacja: 2012-04-27)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×