Rajd Polski Kobiet

W dniach 26-27 maja br. odbyła się druga edycja Rajdu Polski Kobiet. W okresie od 11 maja przeprowadzono kilka pikników medycznych w różnych miastach na terenie kraju. Organizatorem oraz kreatorem inicjatyw była Fundacja Teraz Kobiety wraz z Iberia Motor Co Impertera Seat.

rajd.jpg


Działalność Fundacji, wzorem roku ubiegłego skupia się na propagowaniu profilaktyki onkologicznej oraz aktywnej, dynamicznej walki Kobiet w Polsce z chorobami nowotworowymi.  W wyniku podjętych działań Fundacji udało się uratować życie i zdrowie u wielu Kobiet dzięki  wczesnemu zdiagnozowaniu  zmian onkologicznych. Pikniki medyczne będą realizowane wraz z marką SEAT jeszcze do końca września 2012 roku.

Niekonwencjonalna metoda propagowania tej idei daje szansę na zwrócenie uwagi zarówno osób najbardziej tym zainteresowanych, jak i wielu instytucji oraz podmiotów mogących się włączyć do szczytnej akcji ratowania zdrowia i życia kobiet w Polsce. Świadoma profilaktyka jest najprostszym czynnikiem poprawiającym skuteczność leczenia i zapobiegania chorobom nowotworowym u kobiet.


II edycja Rajdu Polski Kobiet 

W dniach 26-27 maja 2012 r. odbyła się II edycja Rajdu Polski Kobiet. Start Rajdu miał miejsce w Warszawie z ulicy Malowniczej spod salonu SEATA. Trasa Rajdu obejmowała  miejscowości położone wokół Warszawy, takie jak: Otwock, Karczew, Góra Kalwaria, Podkowa Leśna, Lesznowola, Otrębusy, Konstancin, Piaseczno. Wyjątkowo w rajdzie mogły brać udział również załogi męskie – w charakterze wsparcia operacyjnego, m.in. Rafał Sonik, Przemek Saleta, Waldemar Błaszczyk, Kamil Butruk, Jarek Kazberuk i inni.

W rajdzie pojechało 25 załóg kobiecych z tego aż 10 załóg z ubiegłego roku, kontynuując już tradycję wspólnej zabawy, rywalizacji sportowej, a przede wszystkim promowania badań profilaktycznych. Panie przyjechały z różnych zakątków kraju, np. Gdańska, Szczecina, Poznania, Łodzi, Lublina, Białegostoku, Krakowa oraz Warszawy i okolic. Promocję badań profilaktycznych wspierały takie Panie jak: Ewa Kopacz, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Krystyna Barbara Kozłowska, Beata Małecka Libera oraz czynnie: Anna Popek, Olga Bończyk, Joanna Zientarska, Karolina Lampel-Czapka, Katarzyna Jankowska, Dorota Deląg oraz Ewa Gawryluk. W tegorocznym rajdzie Panie były wspierane przez znanych sportowców, takich jak: Rafał Sonik, Paweł Szkopek, Marcin Fraszka, Waldek Błaszczyk, Leszek Kuzaj, Kamil Butruk, Mateusz Korobacz, Łukasz Sołtysiak, Michał Fajbusiewicz oraz Jarek Kazberuk.

Sukces przyjętych planów medyczno-sportowych nie byłby możliwy bez doskonałej współpracy ze stałymi partnerami medycznymi, takimi jak: Centrum Onkologii w Warszawie, Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku, Szpitala IBIS w Warszawie, Centrum Zdrowia w Piasecznie, Centrum Nowoczesnej Diagnostyki MEDICA z Łodzi, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, Regionalnych Centr Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Polsce.

Wszystkie uczestniczki Rajdu miały przeprowadzone badania profilaktyczne w Centrum Onkologii w Warszawie (cytologia) oraz w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku (mammografia). W podstawionych mammobusach na całej trasie Rajdu oraz w Centrum Medycznym w Piasecznie mieszkanki okolicznych miejscowości przeprowadziły badania piersi. Te miasta i Gminy, które nawiązały współpracę z Fundacją Teraz Kobiety finansowały część badań mammograficznych dla mieszkanek swoich miejscowości w ramach grupy Kobiet w wieku 35 -50 lat.

Do dnia 14 czerwca  łącznie wykonano:
-   118 badań cytologii, w tym 40 wśród uczestniczek Rajdu Polski Kobiet;
-   205 badań mammograficznych, w tym u 30 uczestniczek Rajdu;
-   pobrano 28,5  litra krwi podczas całej akcji pikników medycznych oraz Rajdu,  a 10 osób zapisano do rejestru
    niespokrewnionych dawców szpiku.

Fundacja Teraz Kobiety po zakończeniu wszystkich inicjatyw w 2012 roku przygotuje raport medyczny, który zostanie udostępniony partnerom, sponsorom, mediom oraz Ministerstwu Zdrowia.  

Nowe formy inicjatyw Fundacji Teraz Kobiety w 2012 roku

1. Została podjęta współpraca z Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku w zakresie wspólnego programu szkoleniowego dla pielęgniarek dotyczącego  opieki onkologicznej – w ramach międzynarodowego grantu.
2. Opracowana zostanie profesjonalna dokumentacja statystyczno-kosztowa pozwalająca podjąć kroki w kierunku obniżenia wieku skryningowego Kobiet w Polsce.
3. Fundacja będzie koncentrować się wokół pozyskiwania środków na operacje rekonstrukcji persi u Kobiet po przebytej chorobie onkologicznej.
4. Fundacja pozyskała do współpracy w przyszłorocznym rajdzie osobę i zespół Pana Rafała Sonika.
5. Elementy działań medycznych podejmowanych przez Fundację Teraz Kobiety będzie wspierać jedna z polskich korporacji.   
Dodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Piątek 15.06.2012 (aktualizacja: 2012-06-15)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
anka7
Na jakich motocyklaach jeździły? Czy był tam jakiś model z http://www.skutery-krakow.pl/rzr/polaris-rzr-xp-turbo-eps/ ?
Dodano: 2018-08-27 19:01:43 Zgłoś nadużycie
karolina5265
Jeśli o kobietach mowa, to ja bardzo lubię motocykle i chętnie wymieniam się z innymi jakimiś nowinkami. Teraz dowiedziałam się, że kupimy fajne na stronie https://www.motolegend.pl/sklep-2-25-n-Buty-motocyklowe buty motocyklowe. Może ktoś z Was też się zainteresuje.
Dodano: 2018-05-23 19:58:11 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×