Zrób to sam – jak świat ogarnęła moda na DIY

Powszechny dostęp do dóbr powoduje, że coraz częściej szukamy produktów unikatowych, a najlepiej spersonalizowanych. Tak właśnie narodził się trend DIY, który dla jednych jest pasją, a dla innych sposobem na kreatywne prezenty. Użytkownicy sieci, bez względu na miejsce czy strefę czasową, inspirują się nawzajem oraz dzielą własnymi pomysłami i radami w skali globalnej. Czy styl życia oparty na „zrób to sam” to jedynie chwilowa moda?

DIY main.jpg

DIY (ang. Do It Yourself) to skrót znany na całym świecie jako własnoręczne wykonywanie bądź przerabianie przedmiotów. Największą popularnością DIY cieszy się wśród osób zainteresowanych wystrojem wnętrz, a także modą i urodą. W Polsce, 5 popularnych sieci sklepów branży wnętrzarskiej i DIY stanowi aż 40% rynku . Dla przykładu, Brytyjczycy również wydają coraz więcej na materiały z sektora DIY. W ciągu ostatnich 20 lat wynik wzrósł o 42% . 

W sieci DIY

Źródłem inspiracji do samodzielnego tworzenia produktów jest Internet, w którym każdy z nas może dzielić się swoimi pomysłami. Główną ideą jest stworzenie czegoś oryginalnego niewielkim kosztem, aby potem otaczać się niebanalnymi przedmiotami z „duszą”. Czasem wystarczy samodzielnie zaprojektowana fotorama albo poduszka z ulubionym zdjęciem, aby nadać wnętrzu osobisty charakter.

Nierozerwalnie z DIY związane są też takie pojęcia jak recykling (przetwarzanie zniszczonych przedmiotów) oraz upcykling (zrobienie czegoś nowego ze starego przedmiotu). Nie jest to krótkotrwała moda tylko nowy styl życia, w którym praca własnych rąk daje satysfakcję i pozwala się wyróżnić. - Trend samodzielnego wytwarzania zaczyna nabierać nowego znaczenia. Powstała kultura odpowiedzialnych konsumentów i ich kreatywnych pomysłów. Doceniamy nie tylko użyteczność przedmiotów, ale i relację emocjonalną. Staramy się, aby rzeczy nie były już tylko niepowtarzalne, ale osobiste i wykonane z dbałością o szczegóły. – mówi Paulina Burzyńska, Manager serwisu empikfoto.pl.

W poszukiwaniu oryginalności

Coraz częściej współczesnym rękodzielnikom udaje się całkowicie poświęcić swojej pasji. Metka „hand made” stała się bardzo pożądana w świecie mody, a świadomi konsumenci coraz bardziej ją doceniają. DIY jako sposób wyróżnienia się z tłumu? Co roku w Krakowie, studenci artystycznych uczelni prezentują swoje projekty na Junk Fashion Show – kreacje powstają wyłącznie z papieru oraz materiałów z recyklingu.

Próbowanie swoich sił w projektowaniu i nadawaniu znoszonym ubraniom nowego życia to trend widoczny także w sieci. Kopalnią wiedzy i pomysłów DIY jest np. portal pinterest.com, czy jego polski odpowiednik – zszywka.pl. Znajdziemy tam m.in. proste wskazówki jak stworzyć własną linię kosmetyków czy niebanalne pomysły na prezenty.

fotoksiążka.jpg

 Pomysł na spersonalizowany prezent - fotoksiążka ze wspólnymi wspomnieniami 

Sposób na osobisty prezent

Coraz chętniej obdarowujemy także najbliższych własnoręcznie wykonanymi prezentami, które nie tylko są oryginalne, ale też mają dużą większą wartość emocjonalną. Ekologiczny balsam do ciała, unikatowa biżuteria, a może zaprojektowana przez całą rodzinę fotoksiążka ze wspólnymi zdjęciami? To tylko nieliczne przykłady prezentów idealnych na zbliżające się w maju okazje do świętowania. Dzień Matki, ślub czy komunia to dobry pretekst do sprawdzenia swoich sił w DIY.

Jeśli nie mamy odpowiednio dużo czasu na wykonanie prezentu od początku do końca samemu, a chcemy, żeby był niebanalny i osobisty, można zacząć od czegoś prostszego jak np. zaprojektowanie fotogadżetu na www.empikfoto.pl. Korzystając z gotowych szablonów na stronie, wystarczy tylko wybrać swoje ulubione zdjęcia i dobrać pasujący szablon.

Warto przekonać się samemu, że DIY może być nie tylko sposobem na odstresowanie się czy na odkrywanie nowych zdolności, ale może też sprawić, że poczujemy satysfakcję z własnoręcznie zaprojektowanych i wykonanych prezentów. Nasze starania oraz zaangażowanie z pewnością zostaną docenione!


O empikfoto.pl:
empikfoto.pl to lider i pierwsza w Polsce platforma internetowa wyspecjalizowana w usługach fotograficznych i jednocześnie największy serwis oferujący produkty w pełni personalizowane. W ofercie empikfoto.pl znajdują się m.in. odbitki, fotoksiążki, fotokalendarze, fotokubki, a także obrazy i plakaty. Serwis daje możliwość darmowej dostawy produktów do ponad 230 salonów sieci Empik. empikfoto.pl istnieje na polskim rynku już od 2004 roku i jest częścią Grupy Empik. 

Zarówno platformą www.empikfoto.pl, jak i sklepem www.empik.com zarządza spółka Empik E-commerce. Wieloletnie doświadczenie i wiedza Empik E-commerce na temat specyfiki polskiego rynku e-commerce, przekładają się na dynamikę rozwoju marki empikfoto.pl i empik.com oraz na silny związek z Klientami. Spółka Empik E-commerce należy do portfela funduszu Empik Media & Fashion S.A., notowanego na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

źródło, zdjęcia: mat. prasowe

Zobacz też:Dodał(a): Katarzyna Rydz-Korzenecka , Środa 18.05.2016 (aktualizacja: 2016-05-18)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
jak dla moda na diy jest jak najbardziej na plus i sama się w nią mocno wciągnęłam bo można raz że mieć z tego fajną zabawę, a dwa że sporo zaoszczędzić, ja ostatnio na przepisnaszycie znalazłam na przykład bardzo fajny poradnik o tym jak zrobić worek sako taki do siedzenia a ich ceny w sklepach są kosmiczne, okazało się że wystarczy kupić odpowiedni materiał, wypełnienie i trochę mieć zapału i mam własny worek, w taki wzór jak chcę i do tego sporo satysfakcji
Dodano: 2016-10-24 22:56:13 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×