12 ślubnych przesądów

Nawet jeżeli na co dzień śmiejemy się z przesądów, to jednak wiele z nas woli nie ryzykować w dniu ślubu. Zobaczcie 12 najbardziej rozpowszechnionych przesądów ślubnych.

12 ślubnych przesądów

12 ślubnych przesądów


Obecnie wiele osób uważa, że ślub jest im niepotrzebny, czy wybiera tylko ten cywilny, bez większych przygotowań. Są jednak tradycjonaliści, którzy planują swój ślub i wesele nawet całymi latami i choć wiele osób na co dzień wyśmiewa się z przesądów, to jednak w ten wymarzony dzień wolą nie ryzykować. Zobaczcie najbardziej popularne przesądy ślubne.

1. Wybierając datę powinniśmy ją ustalić na miesiąc zawierający w swojej nazwie literkę "r", a szczególnie uważać należy na miesiąc maj, listopad oraz 1 kwietnia. Najbardziej udane związki zostają zawierane w karnawale, czasie Bożego Narodzenia oraz w okresie wielkanocnym.

2. Panna Młoda kilka dni przed ślubem powinna wystawić swoje buty na parapecie, aby do nich wleciało szczęście.

3. Pan Młody nie może przed ślubem oglądać Panny Młodej w sukni, a także nie może pomagać w jej wyborze, ponieważ grozi to niezgodą w związku. Podobnie przyszła Panna Młoda nie może wcześniej zakładać sukni "ot tak", tylko w razie przymiarki, ponieważ to również jest złą wróżbą.

4. W dniu ślubu powinna być piękna, słoneczna pogoda, ponieważ to właśnie ona jest najlepszą wróżbą dla pary. Jeżeli lekko kropi, to również nie musimy się obawiać, gdyż oznacza to błogosławieństwo niebios, a z kolei wielka ulewa symbolizuje panny opłakujące Pana Młodego. Jeśli jednak w dniu ślubu pojawiają się grzmoty, zachmurzenia i jest zimno, to może być to oznaką burzliwego związku.

5. W stroju Panny Młodej nie może zabraknąć niebieskiego elementu symbolizującego płodność i wierność męża; czegoś pożyczonego od osoby szczęśliwej w małżeństwie gwarantującego dobre relacje z nową rodziną; czegoś nowego, co oznacza dostatek.

6. Idąc do ołtarza, a także stojąc przed nim, Panna Młoda nie może poprawiać welonu ani na niego spoglądać, ponieważ oznacza to, że niechętnie wstępuje w związek małżeński i lęka się nowego życia. Welonem powinna zająć się druhna.

12 ślubnych przesądów

12 ślubnych przesądów


7. W zależności od tego w czyją stronę pójdziemy odchodząc od ołtarza, ta osoba będzie rządziła w związku. Określa to również fakt nałożenia Panu Młodemu kawałka sukni ślubnej na buta, a także to czyja ręka jest na górze przy wiązaniu przez księdza stuły do przysięgi małżeńskiej.

8. Wychodząc z kościoła Młoda Para najczęściej jest obsypywana pieniążkami. Ta osoba, która zbierze większą ilość będzie zarządzała budżetem domu, natomiast obowiązkiem jest zebranie wszystkich monet, ponieważ w innym przypadku małżonków czeka bieda.

9. Pierwszą osobą składającą życzenia Młodej Parze powinien być mężczyzna, a najlepiej osoba obca, która przyszła na uroczystość np. jako towarzysząca komuś.

10. Panna Młoda powinna zostać przeniesiona przez próg domu weselnego, ponieważ jej potknięcie się grozi nieszczęściem dla niej samej i jej nowej rodziny. Ponadto na uroczystości powinno tłuc się dużo szkła, począwszy od kieliszków na wejściu, ponieważ to również dobra wróżba.

11. Pierwszy taniec również należy do Pary Młodej. Nie są bezsensowne kursy tańca przed ślubem, ponieważ jeżeli każdy z partnerów będzie tańczył na swój sposób i kroki będą się plątać, drogi życiowe także nie będą proste.

12. W czasie nocy poślubnej do łóżka pierwsza powinna wejść Panna Młoda, a dopiero potem świeżo upieczony małżonek, którego zadaniem jest także zdjęcie za pomocą zębów podwiązki (najlepiej niebieskiej) aby życie erotyczne w związku było udane.

Wiadomo też, że co kraj to obyczaj, czyli w różnych województwach dane przesądy mogą być zmodyfikowane, lub całkowicie inne.

Jakie przesądy są najbardziej popularne w Waszych rejonach?

Zobaczcie także kolekcję sukien ślubnych:
Źródło: MilionKobiet
Foto: Shutterstock


Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Wtorek 01.07.2014 (aktualizacja: 2014-07-01)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar