5 najbardziej popularnych mitów na temat depresji

Depresja jest chorobą, o której coraz częściej się mówi. Niestety nie wszystkie powielane fakty są prawdziwe. Zobacz jakie są najczęściej powtarzane mity na temat depresji.

5 najpopularniejszych mitów na temat depresji

Oto 5 najpopularniejszych mitów na temat depresji

O depresji mówi się coraz więcej. To dobrze. Jeszcze kilka lat temu była ona tematem tabu, a osoby, które na nią cierpiały często nawet nie zdawały sobie z tego sprawy. Mimo tego, że świadomość na temat tej choroby rośnie, w społeczeństwie nadal możemy spotkać się z mitami na temat depresji.

Niestety mity te często nie wpływają dobrze na osoby chore i mogą pogłębiać chorobę lub zniechęcać do jej leczenia. Warto się zatem z nimi zapoznać i nie pozwolić na to, by dalej rozprzestrzeniały się nieprawdziwe fakty o depresji.

MIT 1: Depresja to nie jest choroba 

Wielu ludzi z depresją nie przyjmuje do wiadomości, że jest to choroba. Nie podejmują leczenia, gdyż uważają, że jest to coś z czym można sobie poradzić bez pomocy lekarza. Depresja z medycznego punktu widzenia jest jednostką chorobową. To nie stan, ani postawa, którą ludzie mogą zmienić jeśli tylko zechcą. Badania pokazały, że mózg osoby chorej na depresję działa inaczej niż osoby zdrowej. Jest to niezbity dowód na to, że nie jest to coś co możemy zwalczyć własnymi siłami.


MIT 2: Wszyscy czasem mają depresję

To, że każdy z nas od czasu do czasu przeżywa załamanie i czuje się smutny nie oznacza, że wszyscy przechodzimy depresję. Dla ludzi, którzy zmagają się z tą chorobą stan szczęścia jest fizycznie niemożliwy osiągnięcia. Żadne słowa pocieszenia, czy doraźne próby pomocy nie będą skuteczne. Dlatego lekarze decydują się przepisywać leki antydepresyjne tym, którzy naprawdę mają depresję, a nie wszystkim, którzy poczują się smutni.

MIT 3: Ucieczka w pracę pomoże

Ludzie ciągle powtarzają, że jeśli skupisz się na pracy, zapomnisz o problemach i Twoja depresja minie. To mit. I to bardzo szkodliwy. Osoba, która cierpi na depresję może nosić w sobie tyle bólu, żalu i smutku, że będzie miała duży problem, by się skupić i w ogóle wykonywać swoją pracę. Żadne ucieczki ani w hobby, ani w rodzinę, ani we wspomnianą pracę nie będą w stanie nawet w małym stopniu przyczynić się do wyleczenia klinicznej depresji. 

depresja_mity.jpg

Depresji klinicznej nie da się pokonać bez pomocy lekarza

MIT 4: chorujący na depresję są po prostu słabi psychicznie

Powszechne postrzeganie ludzi chorych na depresję jest takie: nie wyszło im w życiu i nie potrafią poradzić sobie z presją, są za słabi psychicznie, dlatego chorują. To nieprawda. Oczywiście, życie codzienne, które często nie jest proste może być naprawdę przygnębiające, ale tego typu stres nie wywołuje choroby jaką jest kliniczna depresja. nawet Ci, którym w życiu poukładało się świetnie i mają wszystko o czym marzyli mogą zachorować. Odkryto, że depresja jest częścią DNA, dlatego czynniki zewnętrzne mogą ją zaostrzyć, ale nie mogą być bezpośrednią przyczyną choroby.

MIT 5: Mężczyźni nie chorują na depresję

Ze względu na oczekiwania społeczeństwa utarło się, że mężczyźni nie chorują na depresję. Nie ma w tym ani kropli prawdy, gdyż choroba ta nie zależy od płci. Mężczyznom, ze względu na ich naturę, łatwiej jest ukryć chorobę, ale nie oznacza to, że nie są oni nią dotknięci. Często skrywany gniew rozładowują poprzez alkoholizm, narkotyki, czy inne używki. Rzeczy tych nie wiąże się często z tą chorobą, dlatego tak ciężko jest wykryć u mężczyzn depresję. 

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Czwartek 06.11.2014 (aktualizacja: 2014-11-06)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×