5 największych mitów na temat bliskości w związku

Z pewnością nie raz poznaliście, a nawet uwierzyliście w pewne mity dotyczące bliskości dwojga ludzi i związku. Czas je obalić, by wiara w nie, nie zniszczyła dobrej i pięknej więzi.

bliskość w związku2.jpg

5 największych mitów na temat bliskości w związku

Wszystko co ważne, ale nie zawsze do końca zrozumiałe, gromadzi wokół siebie wiele mitów. Temat związku i bliskości także ma ich sporo na swoim koncie.

Niestety, kiedy wierzymy w pewne mity dotyczące intymności jaka łączy bliskich sobie ludzi, możemy ulec złudzeniom, które mogą nawet zniszczyć piękną relację. Warto zatem poznać i w końcu obalić to, co nie jest prawdziwe, choć wielu osobom może wydawać się inaczej.

Zobacz też: KIEDY PRZYCHODZI CZAS, BY POWIEDZIEĆ "KOCHAM CIĘ"? 

Trzeba być "jasnowidzem"

Często, bardzo mylnie, wydaje nam się, że w udanej i bliskiej relacji powinniśmy nawzajem domyślać się czego potrzebuje w danym momencie druga osoba - jeśli tak nie jest, po prostu nas nie zna. To niestety mit, który bardzo może popsuć relacje. Bliskość nie polega na tym, by czytać w myślach, ale na tym, by nie bać się powiedzieć o tym czego potrzebujemy i umieć słuchać o tym, czego potrzeba drugiej osobie.

 

Dobre stosunki trwają cały czas

Niektórym wydaje się, że jeśli to co łączy dwoje ludzi jest czymś dobrym i bliskim, to zażyłość i dobre stosunki będą trwały cały czas. Kiedy zaś coś zaczyna się psuć i czasem ciężko jest się dogadać, to znak, że bliskość się skończyła. To zdecydowanie jest mit, który należy obalić jak najszybciej. Jesteśmy ludźmi, a nasze relacje są jak sinusoida, podlegają wlotom i upadkom. Nie ma w tym nic złego i niepokojącego. Wystarczy jedynie zaakceptować ten fakt.

bliskość w związku.jpg

Bliskość w związku to coś, nad czym trzeba stale pracować

Opiekuńczość to uczucie

Wielu z nas sądzi, że opiekuńczość to uczucie, które pokazuje, że nam zależy. Niestety jest to nieprawdziwy mit. To nieprawda, że musimy stale zamartwiać się i myśleć o drugiej osobie, bo inaczej relacja nie będzie głęboka i bliska. Opiekuńczość to decyzja pomocy i bycia wtedy, kiedy druga osoba nas potrzebuje. Decydując się pomóc przyjacielowi nie robimy tego ze względu na to, że coś czujemy, ale ze względu na to, że to nasz przyjaciel. To samo dotyczy związku.

Zobacz też: ZASTANAWIASZ SIĘ CZY JESTEŚ W SZCZĘŚLIWYM I ZDROWYM ZWIĄZKU? SPRAWDŹ 

Naprawię Ciebie i Twoje życie

Wielu osobom wydaje się, że związek polega na tym, by rozwiązywać czyjeś problemy i "naprawiać" drugą osobę. Ludzie od bliskich nie oczekują bycia życiową "złotą rączką". Bycie w bliskiej relacji nie daje nam pozwolenia, ani przywileju naprawiania, czy rozwiązywania problemów drugiej osoby. Mamy być wsparciem, a nie przejmować kontrolę nad wszystkim co przydarza się drugiej osobie.

Zobacz też: JAKIE RZECZY SĄ BARDZIEJ INTYMNE NIŻ SEKS? OTO KILKA Z NICH 

Dzielmy się wszystkim, co przeżywamy w środku

Kolejnym mitem, który trzeba obalić jest oczekiwanie, że w bliskiej relacji będziemy się dzielić dosłownie wszystkimi swoimi uczuciami i przeżyciami. Są takie emocje, które każdy z nas musi przeżyć samemu i jest to całkowicie normalne. Bliskość nie bierze się z mówienia sobie wszystkich szczegółów z życia. Najbardziej udane związki często opierają się na umiejętności przebywania ze sobą w milczeniu i szacunku dla faktu, że niektóre sprawy każdy z nas musi "przerobić" samotnie.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Wtorek 31.03.2015 (aktualizacja: 2015-03-31)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×