5 naukowych powodów, dla których warto się często przytulać

Lubicie się przytulać? Poznajcie zatem naukowe powody, które przekonają was, że warto robić to jeszcze częściej!

przytulanie.jpg

5 naukowych powodów, dla których warto się często przytulać

Przytulanie może być oznaką bardzo wielu różnych emocji. Czasem przytulamy kogoś, by pokazać, że nam na nim zależy, czasem dlatego, że bardzo się cieszymy, a jeszcze innym razem dlatego, że jest nam smutno i potrzebujemy bliskości. 

Niezależnie od tego jaki powód nami kieruje, przytulanie niesie za sobą wiele zalet, o których często nie zdajemy sobie sprawy! Oto kilka naukowych powodów, które spowodują, że będziecie się przytulać jeszcze częściej.

Zobacz też: 5 ZDAŃ, KTÓRE KAŻDA KOBIETA CHCE USŁYSZEĆ OD SWOJEGO MĘŻCZYZNY 

1. Przytulanie obniża stres

Jeśli w pracy mamy dużo stresu przytulanie może się okazać bezcenną receptą. Badacze z Emory University przeprowadzili badania, które potwierdzają to, że bliski dotyk ma wpływ na zmniejszenie skutków stresu. Co więcej, dzieci, które jako maluchy były często przytulane lepiej radzą sobie ze stresem w dorosłym życiu.

 

2. Przytulanie zwiększa ogólne zadowolenie

Kiedy z kimś się przytulamy do naszego organizmu uwalniana jest większa dawka oksytocyny, co wpływa pozytywnie na nasz układ limbiczny, który odpowiada za emocje. To sprawia, że poczucie lęku, czy niezadowolenia maleje, a pozytywne odczucia zwiększają się.

3. Zmniejsza ryzyko zdrady w związku i zwiększa libido

Oksytocyna wspomniana wcześniej sprawia nie tylko, że jesteśmy bardziej zadowoleni, ale pomaga też tworzyć więzi międzyludzkie, zwiększa oddanie drugiej osobie. To związek, który między innymi odpowiedzialny jest za to, że chcemy żyć w monogamii. Co więcej, według badań, oksytocyna podnosi również nasze libido.

Zobacz też: POZNAJCIE ZDROWOTNY WPŁYW... MIŁOŚCI! 

4. Przytulanie zwiększa odporność organizmu

Dzięki temu, że podczas przytulania uwalnia się wiele hormonów, które są także odpowiedzialne za regulowanie układu immunologicznego, kiedy często się tulimy, nasz organizm staje się bardziej odporny na infekcje i różnego rodzaju bakterie.

5. Chroni przed depresją

Jednym z hormonów uwalnianych podczas przytulania jest dopamina. To właśnie jej niedobór może powodować stany depresyjne, brak wiary w siebie, ciągłe niezadowolenie, czy inne problemy ze zdrowiem i samopoczuciem. Wystarczy jednak zwiększyć dawkę przytulania, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych stanów.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Thinkstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Poniedziałek 02.11.2015 (aktualizacja: 2015-11-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
10 sposobów jak zatrzymać partnera w swojej sypialni .http://www.expartner.info/artykuly/23
Dodano: 2015-11-02 23:08:26 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×