Anhedonia. Czym jest i jak jej uniknąć?

Na czym polega dziwna dolegliwość, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie?

ANHEDONIAAA.jpg

Anhedonia to jeden z najbardziej niepokojących objawów depresji. Stopniowo odbiera umiejętność cieszenia się z życia. Anhedonia prowadzi do braku motywacji i sił, a niekiedy nawet do samobójstwa... Człowiek, który jej doświadcza, stopniowo ogranicza kontakty z innymi ludźmi, zamyka się w sobie i ucieka w świat wyobraźni. W pewnym momencie żyje niczym w szklanej klatce, niby wykonując codzienne obowiązki, ale tak naprawdę coraz bardziej oddalając się od świata zewnętrznego. Po czym rozpoznać, że anhedonia zaczęła Cię dotykać? 

Jeżeli czujesz, że rzeczy, które kiedyś wywoływały Twoją radość, teraz zupełnie Cię nie obchodzą, czas zacząć się martwić. W Twoim życiu tak naprawdę mogło się nic nie zmienić- nadal spotykasz się ze znajomymi, chodzisz na romantyczne randki z ukochanym, jednak czujesz, że równie dobrze mogłabyś być na świecie zupełnie sama. Zauważasz, że coraz mniej potrzebujesz ludzi, a ich sprawy nie obchodzą Cię tak jak kiedyś. Po pewnym czasie zwyczajne wyjście na zakupy staje się problemem, a komunikacja z otoczeniem zaczyna Cię przerażać. Skąd bierze się anhedonia?

Główną przyczyną jest tempo życia i liczne obowiązki, które wykonujemy mimo ciągłego przemęczenia. Dolegliwość dotyczy głównie młodych osób. Warto pamiętać, że każdy z nas ma inne zasoby wewnętrzne- nie warto się przepracowywać, ponieważ zły stan zdrowia i przemęczenie prędzej czy później dadzą o sobie znać.

Jak odzyskać zgubioną radość życia? 

W Polsce działa głównie leczenie farmakologiczne oraz psychoterapia. Pamiętaj, że przyznanie się do problemu nie powinno być dla Ciebie wstydliwe- im wcześniej zauważysz, że potrzebujesz pomocy, tym lepiej. Warto również zadbać o to, aby choroba nie wróciła. Podczas terapii powinnaś zastanowić się, co jest główną przyczyną wystąpienia dolegliwości- być może powinnaś zdecydować się na pewne zmiany w życiu? Postaraj się również wygospodarować czas tylko dla siebie- zadbaj o własny komfort i przestań spełniać wszystkie oczekiwania bliskich. 

Zdjęcie: iStock Dodał(a): Alicja Bartosiak , Wtorek 14.02.2017 (aktualizacja: 2017-02-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×