Co się dzieje, gdy długo patrzysz w czyjeś oczy? To niezwykłe...

Zdarza Ci się spojrzeć głęboko w oczy zupełnie przypadkowej osobie? Nie uwierzysz, co się wtedy dzieje...

oczyoczy.jpg

Czasami zdarza nam się mimochodem spojrzeć w oczy mijanej akurat osoby. Nie ma w tym nic dziwnego, jednak pewnie zauważyłaś, że jeśli spojrzenie trwa dłużej, zaczynasz czuć się zmieszana. Długotrwałe wpatrywanie się w kogoś sprawia, że mamy poczucie, że ktoś przekracza ważną granicę i odbiera nam prywatność... Dlatego zazwyczaj kierujemy wzrok w drugą stronę już po kilku sekundach. Dlaczego? Czy jest się czego bać? Co tak naprawdę można zobaczyć w czyichś oczach?

Na to pytanie postanowił odpowiedzieć włoski psycholog, Giovanni Caputto. W jego eksperymencie wzięło udział łącznie 20 młodych osób. Badani, siedząc naprzeciw siebie, patrzyli sobie w oczy przez 10 minut. Odległość pomiędzy uczestnikami eksperymentu była bardzo mała...   

Prawie wszyscy badani stwierdzili, że podczas eksperymentu zaczęli widzieć deformacje twarzy drugiej osoby. Po pewnym czasie deformacja przyjmowała wizerunek potwora. Co drugi badany widział w twarzy drugiej osoby swoją własną twarz. Niektórzy przyznali, że udało im się zobaczyć swoich bliskich. Uczestnikom zdarzały się także inne odmienne stany, takie jak widzenie czarno-białe czy nagłe zaniki pamięci. 

Oczywiście podobny eksperyment można przeprowadzić w domowych warunkach. Nie potrzeba do tego specjalnego pomieszczenia, ani oświetlenia. Wystarczy przez dziesięć minut głęboko patrzeć w czyjeś oczy. Po opublikowaniu wyników eksperymentu wielu internautów przyznało, że próbowali wykonać go w domu. Niektórym z nich udało się zobaczyć naprawdę niezwykłe rzeczy... Naukowcom nie udało się jeszcze odkryć, co powoduje dziwne halucynacje.

Odważyłabyś się przeprowadzić podobny eksperyment? Jak myślisz, co mogłabyś zobaczyć?

Źródło: dailymail


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Niedziela 18.12.2016 (aktualizacja: 2016-12-18)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×