Co zrobić, gdy doskwiera nieśmiałość?

W polskim społeczeństwie wciąż tkwi jeszcze mit, że pewność siebie jest czymś co się po prostu ma. Jeśli nie urodziłaś się pod szczęśliwą gwiazdą, jeśli nie masz tego w genach, jeśli nie masz "tego czegoś", to koniec – zostaje się pogodzić z rolą szarej myszki. No, co najwyżej można dobrać odcień szarości, ale pewnych rzeczy po prostu się nie przeskoczy. Pewności siebie nie da się wyćwiczyć...

Co zrobić, gdy doskwiera nieśmiałość?

Co zrobić, gdy doskwiera nieśmiałość?


Tyle mówi mit. A jaka jest prawda?

Prawda jest taka, że pewność siebie to umiejętność jak każda inna. Jest jak taniec, czytanie czy gotowanie. Niektórym może przychodzić nieco łatwiej, inni mogą potrzebować trochę więcej pracy nad jej rozwinięciem, ale przy odpowiednim programie rozwoju, każdy może być pewny siebie.

Być może Cię to nie przekonuje. Poproszę Cię więc o mały kredyt zaufania – wystarczający na to, żebyś pozwoliła sobie coś sprawdzić. Pomyśl o sytuacji, gdy rano robisz sobie herbatę, albo kawę do śniadania. Albo kiedy myjesz zęby. Czy wtedy masz problemy z pewnością siebie? Czy zastanawiasz się "Co o mnie pomyślą?" "Czy dobrze sypię tą kawę?" "A co, jeśli będę zbyt długo szczotkowała?"

Podejrzewam, że tak nie jest. Te zachowania są dla Ciebie po prostu naturalne i automatyczne i pewnie nawet o nich zbytnio nie myślisz. W tych sytuacjach już jesteś pewna siebie. Powiem nawet więcej: jesteś w nich tak pewna siebie, że zapewne w ogóle nie myślałaś o nich dotąd z perspektywy pewności siebie lub jej braku. A to dlatego, że z pewnością siebie jest trochę jak ze zdrowiem. Zdajemy sobie z niej sprawę albo wtedy, gdy nam jej brakuje, albo wtedy gdy widzimy kogoś, kto zdaje się wykazywać nią w wyjątkowym stopniu. Tymczasem w dużej części sytuacji w swoim życiu już jesteś pewna siebie, a jedyne czego potrzebujesz, to po prostu nauczyć się jak przenieść te umiejętności tam, gdzie jeszcze Ci ich brakuje.

Pewność siebie da się wyćwiczyć!

Może to wymagać dużo czasu i wysiłku, zwłaszcza, jeśli nie wiesz jak się do tego zabrać. Możesz też znacząco przyśpieszyć i ułatwić ten proces. Wystarczy, że zdecydujesz się na skorzystanie z pomocy kogoś, kto zajmuje się tymi sprawami zawodowo.

Od 2005 roku pracuję z ludźmi mającymi problemy z pewnością siebie, od 2007 robię to zawodowo. Pracowałem indywidualnie z ponad pięciuset osobami mającymi kłopoty z pewnością siebie. Prowadziłem również szkolenia i prezentacje z tego zakresu dla wielu setek innych. Przez ten czas udało mi się dogłębnie poznać ten problem oraz opracować program skutecznej pomocy osobom nieśmiałym i niepewnym siebie. Przykładowe opinie osób, które miały okazję ze mną pracować możesz znaleźć tutaj.

Cena nieśmiałości

Nieśmiałość i brak pewności siebie są jednymi z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się ludzie. Mają poważne konsekwencje dla życia osobistego i zawodowego dotkniętych nimi osób. Utrudniają kontakty z innymi ludźmi, zmniejszają szansę na zbudowanie satysfakcjonującego związku, przeszkadzają w rozwoju własnej kariery i dbaniu o swoje prawa. Wiele spośród osób cierpiących w wyniku nieśmiałości i braku pewności siebie traktuje taką sytuację jako wyrok. Tak jednak bynajmniej nie musi być. W większości wypadków zaledwie kilka sesji, wspartych własną pracą między nimi, pozwala na uzyskanie znaczącej poprawy w tym zakresie.

Nieśmiałość to problem, który można pokonać – pytanie, czy dasz sobie na to szansę?

Jeśli interesuje Cię ten temat tutaj znajdziesz wiele artykułów powiązanych z tym tematem, dowiesz się również jak możesz skorzystać z indywidualnych sesji dotyczących tego problemu.


Artur Król

Psycholog, coach, trener
Autor m.in. "Pewność siebie" i "Talent nie istnieje"
changemakers_logo2.jpg
Dodał(a): Katarzyna Kowalewska , Środa 25.07.2012 (aktualizacja: 2012-07-25)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×