Człowiek - kameleon. Znasz ten problem?

Zobacz, jak wielu Twoich znajomych zachowuje się niczym kameleon... Czy z takimi ludźmi warto mieć do czynienia?

kameleoon.jpg

Każda z nas zna kogoś takiego. Co gorsza, bardzo często same zachowujemy się w taki sposób... Kameleon społeczny to ktoś, kto za wszelką cenę próbuje upodobnić się do otoczenia- zazwyczaj w kwestii poglądów. Jednego dnia uparcie broni swojego zdania, a później zupełnie je zmienia. Po co? Żeby zyskać jak najwięcej przyjaciół. Innymi słowy, kameleon po mistrzowsku wykonuje technikę robienia dobrego wrażenia. Wykorzystuje ją wszędzie- w pracy, w domu, wśród nowych ludzi. Zazwyczaj jest to osoba bardzo towarzyska, potrafiąca rozśmieszyć znajomych. Można na nią liczyć w każdej sytuacji... Jednak prędzej czy później traci zaufanie najbliższych.

Dostosowywanie się do otoczenia ma bardzo wiele negatywnych skutków, które trudno zauważyć w pierwszej chwili. Jeżeli zdarza Ci się zachowywać jak kameleon, po pewnym czasie zauważysz, że najbliżsi zaczynają Cię unikać. Dlaczego? Uważają, że skoro w kwestii najprostszych poglądów Twoje opinie są chwiejne, to zapewne nie warto się do nich przywiązywać. Skoro tak łatwo zmieniasz zdanie tylko po to, aby zyskać jak największą ilość znajomych, to oczywiste, że jesteś nieszczera. Jak wiele poświęcisz, by zyskać uznanie? Co gorsza, takie zachowanie sprawi, że przestaniesz wierzyć we własne siły. Skupisz się jedynie na chęci bycia lubianą i zaczniesz zaprzeczać samej sobie.

Jak rozpoznać "kameleona"?

Znajdziesz go w każdym towarzystwie... To często osoba otoczona wianuszkiem znajomych. Od razu go polubisz, jednak po głębszym namyśle okaże się że nie umiesz powiedzieć, dlaczego, ponieważ wasza znajomość jest bardzo powierzchowna... Osobowość typu kameleona objawia się tak naprawdę ogromną skrytością. Główny problem społecznego kameleona polega na tym, że w żadnej sytuacji nie potrafi on po prostu być sobą.

Jeśli wśród swoich znajomych zauważysz kogoś, kto zachowuje się niczym kameleon, jak najszybciej z nim porozmawiaj. "Kameleony" bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, że wcale nie muszą udawać kogoś, kim nie są, aby inni ich polubili, a ich taktyka jest dla nich tak naprawdę bardzo męcząca...

Zdjęcie: iStock 

 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Poniedziałek 05.12.2016 (aktualizacja: 2016-12-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×