Czy można być zakochanym w drugiej osobie przez całe życie?

Każdy z nas chciałby żyć i być szczęśliwym w związku, który będzie trwał długie lata. Czy można być zakochanym w drugiej osobie po 10, 15, 20 latach? Naukowcy postanowili to zbadać. Ciekawi co się okazało?

Czy można być zakochanym w drugiej osobie przez całe życie? Zobacz co pokazały badania

Czy można być zakochanym w drugiej osobie przez całe życie? 

Tajemnica związków na całe życie bardzo fascynuje psychologów. Próbowano przeprowadzić już wiele badań, które miałyby choć rzucić cień na to, dlaczego niektóre pary potrafią być ze sobą do końca życia, co więcej, są szczęśliwi, a inni mimo chęci i prób nie potrafią być ze sobą na dłużej. 

Zobacz też: JAK STWORZYĆ UDANY ZWIĄZEK? 

Jednak na największą uwagę zasługują badania opublikowane w bardzo prestiżowym psychologicznym czasopiśmie "Social Psychological and Personality Science". Dlaczego są one tak wyjątkowe? Otóż grupą, którą badano nie byli, jak to zazwyczaj bywa, studenci, czy osoby młode, które najchętniej się na takie badania zgadzają, ale "eksperci", czyli ludzie, którzy od lat żyją i funkcjonują w długich i szczęśliwych związkach. 

Co wykazały badania?

Badania pokazały, że większość z badanych po 10 latach małżeństwa są w sobie nadal zakochani. Wbrew obiegowym opiniom, że po takim czasie związki skazane są na bylejakość, rutynę i zmęczenie sobą nawzajem, pary które wzięły udział w badaniu deklarowały, że wciąż odczuwają w stosunku do siebie dużo pozytywnych emocji.

Czy można być zakochanym w drugiej osobie przez całe życie? Zobacz co pokazały badania

Okazuje się, że miłość na całe życie jest możliwa

Aż 40 % badanych, którzy żyją w małżeństwie od ponad 10 lat stwierdziło, że nadal są w sobie "bardzo zakochani". Była to odpowiedź najwyższa w skali, według której kazano uczestnikom ocenić relację. 15 procent uczestników zaznaczyło odpowiedź o jeden stopień niższą. Co więcej, u osób, które staż związku miały dłuższy niż 30 lat również bardzo wysoko na skali oceniali siłę relacji jaka ich łączyła. 

Zobacz też: JAK WAŻNA JEST DLA CIEBIE MIŁOŚĆ 

Z innych badań, które zostały przeprowadzono nieco wcześniej, naukowcy na podstawie obrazowania fMRI wyciągnęli wnioski, że uczucie miłości wymaga dużych dawek dopaminy. Dzieje się tak dlatego, że osoby mocno zakochane w sobie czują wzajemnie bardzo silny pociąg, ale to nie wszystko. Taki stan sprawia, że lubią one wspólnie podejmować nowe wyzwania.  

Zatem bycie zakochanym w jednej osobie przez większość swojego życia wcale nie jest mitem. Istnieją bowiem związki, które po 10, 15, czy nawet 30 latach kipią szczęściem i miłością. 

 

Zobacz też: 

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Poniedziałek 15.12.2014 (aktualizacja: 2014-12-17)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×