Czy można oceniać kogoś po wyglądzie jego twarzy?

Często mówi się, że nie powinniśmy oceniać innych po pozorach i po wyglądzie. Czy jednak faktycznie nie można wydawać o kimś osądu na podstawie wyglądu jego twarzy?

Czy można oceniać kogoś po wyglądzie jego twarzy?

Czy można oceniać kogoś po wyglądzie jego twarzy?

Twarz mówi o nas naprawdę wiele. Patrząc na drugiego człowieka, często właśnie na podstawie wyglądu jego twarzy wyciągamy daleko idące wnioski na temat jego osoby. 

Na łamach pisma "Trends in Cognitive Sciences" opublikowano badania, z których wynika, że z wyglądu twarzy wyciągamy często zbyt daleko idące wnioski. Określamy bowiem nie tylko charakter spotkanej przed chwilą osoby, ale także wiarygodność, kompetencje zawodowe, czy też dominację nad innymi.

-  Chcielibyśmy wierzyć, że nasze sądy i wybory są racjonalne, bezstronne, spójne i oparte wyłącznie na istotnych informacjach. Ale prawda jest taka, że często kształtują je powierzchowne i nieistotne czynniki - mówi prof. Christopher Olivola z Carnegie Mellon University.

twarz2.jpg

Bardzo często błędnie oceniamy innych po rysach ich twarzy

Jego zespół, który pracował na wspomnianymi badaniami udowodnił, że taka szybka ocena, której dokonujemy  na podstawie rysów twarzy, bardzo często decyduje o tym, czy z daną osobą wejdziemy w jakieś relacje czy też nie zgłębimy z nim znajomości. 

Oczywiście nie jest tak, że wyraz twarzy nie dostarcza nam żadnych informacji na temat drugiego człowieka. Choć badania pokazały, że nie istnieje żaden związek pomiędzy jej wyglądem, a cechami osobowości, to jednak można z niej wyczytać wiele informacji.

- Szybkie spojrzenie na czyjąś twarz pozwala nam dokonać przydatnych obserwacji dotyczących wieku, płci czy też nastroju danej osoby. O takich kwestiach twarz mówi całkiem wiele. Tyle że wcale na nich nie poprzestajemy. Nie byłoby w tym nic zdrożnego, gdyby rysy twarzy faktycznie były wiarygodnym wskaźnikiem cech osobowości - mówi prof. Olivola.

Zatem stara maksyma głosząca, że nie powinno się oceniać po pozorach i wyglądzie ma teraz już nawet naukowe uzasadnienie...

 

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Wtorek 25.11.2014 (aktualizacja: 2014-11-27)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar