Czy Polacy czują się szczęśliwi?

Polacy to naród, który potrafi narzekać na wszystko. Czy pomimo tego potrafimy być zadowoleni i czuć się szczęśliwi?

szczęśliwi_Polacy.jpg

Czy Polacy są szczęśliwi?

Mówi się, ze Polacy uwielbiają narzekać i są narodem wiecznie niezadowolonym. Coś musi w tym być, gdyż często sami o sobie tak mówimy. Przeprowadzone niedawno badania pokazują jednak dość zupełnie inne fakty…

TNS Polska opublikowało wyniki, które pokazują, że aż 91 procent Polaków twierdzi, iż są szczęśliwi. Jak to jest możliwe? Zdaniem Mateusza Zubkowicza z TNS Polska, widać duże zmiany w myśleniu naszych rodaków. Coraz częściej satysfakcji szukamy w osobistym życiu. Uczymy się odnajdywać szczęście w związku, rodzinie, przyjaciołach. Choć nadal lubimy narzekać na wiele rzeczy, to jednak narzekania te wpływają one znacząco na nasze ogólne poczucie szczęścia.

– Ten zwrot w kierunku poszukiwania szczęścia w małych prywatnych sukcesach po części wypływa z naturalnego mechanizmu obrony przed problemami, jak np. zwiększony stres w pracy – mówi Mateusz Zubkowicz.

Prof. Marek Szopski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, zupełnie nie dziwi się wynikom najnowszych badań. Według niego sytuacja ta jest wynikiem procesów, które dotychczas zaszły już w naszym społeczeństwie.

– Kolejki do lekarzy, zapracowanie - choć na nie narzekamy, nie mają decydującego wpływu na poczucie szczęścia większości Polaków – twierdzi prof. Szopski.

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Niedziela 02.11.2014 (aktualizacja: 2014-11-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×