Czy rozwód pogarsza stan zdrowia?

W wielu przypadkach rozwód, czy śmierć współmałżonka mocno się na nas odbija. Naukowcy postanowili sprawdzić, jak bardzo.

Czy rozwód pogarsza stan zdrowia

Badacze z Uniwersytetu w Chicago oraz Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore postanowili wziąć pod lupę osoby, które przeszły przez rozwód albo owdowiały, aby określić, jak to wpłynęło na ich zdrowie.

Zobaczcie także: Najgłośniejsze rozwody w polskim show-biznesie!

Jak wiadomo, nasze zdrowie w dużej mierze zależy od genów, lecz to jednak nie wszystko. Badania wykazują, że to czy jesteśmy w związku także wpływa na nasz organizm z punktu widzenia socjologii. Socjolog Linda Waite twierdzi, że wstąpienie w związek małżeński niemal natychmiast poprawia zdrowie, ponieważ mężczyźni wykazują zachowania prozdrowotne, a ekonomiczne warunki życia kobiet ulegają poprawie. Z kolei rozwód, czy owdowienie przynoszą problemy związane ze zmniejszeniem dochodów, czy kłótnie z powodu m.in. podziałów majątku, opieki nad dziećmi.

Amerykanie przebadali 8562 osoby w wieku od 51 do 61 lat. Eksperyment pokazał, że te ci, którzy mają za sobą rozwód, albo ich bliska osoba zmarła, borykają się z dużo większą liczbą przewlekłych schorzeń, takich jak m.in. cukrzyca, choroby serca. Mieli oni również większe problemy z poruszaniem.

Zobaczcie także: Rozwód - jak wesprzeć dziecko

Niektóre z dolegliwości, np. depresja pojawiają się natychmiast po tym, kiedy zachodzą zmiany w życiu. Inne, jak cukrzyca, czy problemy z sercem rozwijają się na przestrzeni dłuższego czasu, ponieważ ma na nie wpływ większa ilość doświadczeń z przeszłości.

Zostały rozwiane także wątpliwości co do tego, czy ponowne zawarcie związku małżeńskiego jest w stanie naprawić negatywne skutki zdrowotne, które nastąpiły na skutek rozstania - okazuje się, że jest to niemożliwe. 

Źródło: Journal of Health and Social Behavior
Foto: Shutterstock


Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Czwartek 07.05.2015 (aktualizacja: 2015-05-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×