Czym jest syndrom gotującej się żaby i dlaczego Ci grozi?

Mimo że brakuje Ci zasobów, starasz się jak możesz sprostać wszystkim wyzwaniom, jakie podsyła Ci los... Uważaj, może zabraknąć Ci sił w decydującym momencie.

gotujacazaba.jpg

Żaba, którą umieścimy w stopniowo podgrzewanej wodzie, natychmiast z niej wyskoczy, aby przetrwać. Tempo wzrastania temperatury nie może jednak być mniejsze niż 0,02 stopnia Celsjusza na minutę. Nieco wolniejsze podgrzewanie wody sprawia, że żaba czuje się komfortowo i nie potrafi odgadnąć zbliżającego się zagrożenia... Wydaje się, że w takiej sytuacji bezpośrednią przyczyną zgonu żaby jest wrząca woda, jednak gdyby spojrzeć na całą kwestię z psychologicznego punktu widzenia, okazuje się, że największym błędem jest niezdolność do podjęcia decyzji. Syndrom gotującej się żaby to pojęcie psychologiczne oznaczające ogromne emocjonalne zmęczenie, spowodowane sytuacją, z której nie ma wyjścia.


Dotyczyć to może problemów w każdej dziedzinie- w pracy, związku. Myśląc że sytuacja nie ma żadnego rozwiązania, godzisz się na wszystkie wymagania Twojego otoczenia. Mimo że wydaje Ci się, że masz bardzo dużo siły, prędzej czy później przyjdzie moment, w którym się poddasz. Jeżeli sytuacja, w której się znajdujesz, pogarsza się bardzo stopniowo, możesz nie zauważyć krytycznego momentu. W rzeczywistości, sytuacja która tak naprawdę jest dla Ciebie toksyczna, może wydawać Ci się zupełnie inna. Nowe zadania od szefa traktujesz niczym wyraz jego zaufania i uznania, a spełnianie zachcianek partnera to naturalny sposób, aby wyrazić swoje uczucia? Zacznij myśleć o sobie, zanim będzie za późno!

Jak zachować czujność? Podejmij wysiłek i szczerze zastanów się, czy czynności, które codziennie wykonujesz, nie przerastają Cię- zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Miej kontrolę nad swoim życiem- zanim spełnisz kolejną prośbę otoczenia, zastanów się, czy nie jesteś wykorzystywana. Jeśli czujesz się choć odrobinę niekomfortowo, oznacza to, że powinnaś coś zmienić. Mimo że może to trochę popsuć relację z osobami, które lubisz, czasem warto powiedzieć "dość". Postaraj się to zrobić w odpowiednim momencie, zanim zatracisz samą siebie.

Zdjęcie: iStock 
Dodał(a): Alicja Bartosiak , Poniedziałek 28.11.2016 (aktualizacja: 2016-11-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×