Dlaczego niektórzy z nas płaczą ze szczęścia?

Czasem reagujemy na bardzo pozytywne sytuacje płaczem. Zdarza się to dość często i wszyscy jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Naukowcy postanowili się jednak przyjrzeć temu bliżej.

płakanie ze szczęścia.jpg

Dlaczego niektórzy z nas płaczą ze szczęścia?

Życie dostarcza nam bardzo wielu emocji. Nasze reakcje także są różne, zwłaszcza skrajnych sytuacjach. Kiedy spotyka nas coś bardzo miłego i dobrego, zdarza się, że reagujemy płaczem, który przecież jest raczej kojarzony z uzewnętrznianiem negatywnych emocji. Dlaczego tak się dzieje?

Zobacz też: ZOBACZ NIEZWYKLE WZRUSZAJĄCE WYZNANIE PANA MŁODEGO 

Naukowcy z Uniwersytetu Yale postanowili bliżej przyjrzeć się temu zjawisku. Przeprowadzili badanie, w trakcie którego obserwowali reakcje na różne sytuacje, które mogą wywoływać silne emocjonalne reakcje. Potwierdziło to fakt, że niektóre osoby mają skłonność do pozornie negatywnych reakcji na miłe i dobre wydarzenia.

- Tego typu reakcje pojawiają się, gdy ludzie czują się przytłoczeni zbyt silnymi, pozytywnymi emocjami i pomagają im szybciej się z nich otrząsnąć. - mówi Oriana Aragon, główny koordynator zespołu badaczy.

 

Okazało się, że Ci, którzy w mocno pozytywnych sytuacjach reagują płaczem, łatwej radzą sobie z tymi silnymi emocjami. Jest to ich sposób na radzenie sobie ze zbyt dużym poziomem ekscytacji. Podczas badań zauważono także, że ten sposób odwrotnego wyrażania emocji działa także w sytuacjach negatywnych, podczas których wiele osób, by rozładować stres, śmieje się, choć wydarzenie nie wzbudza pozytywnych emocji.

Zobacz też: "HISTORIA MOJEGO TATY" - ZOBACZCIE KRÓTKI FILMIK, KTÓRY PORUSZY WASZE SERCE 

- Te spostrzeżenia sprawiają, że lepiej rozumiemy, w jaki sposób ludzie wyrażają i kontrolują swoje emocje. Ściśle wiąże się to z kwestiami zdrowia psychicznego i fizycznego, jakością relacji z innymi, a nawet tym, jak dobrze ludzie ze sobą współpracują. - mówi Oriana Aragon.

Badania tego zjawiska wciąż są kontynuowane i rozwijane nie tylko w USA. Te jednak potwierdzają fakt, że wyrażanie szczęścia poprzez płacz jest naturalnym zjawiskiem wyrażania emocji i próbą poradzenia sobie z ich nadmiarem. 

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Piątek 13.03.2015 (aktualizacja: 2015-03-13)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar