Dlaczego tak chętnie korzystamy z Facebooka?

W czym tkwi sekret tego, że tak chętnie publikujemy posty na Facebooku?

Dlaczego tak chętnie korzystamy z Facebooka?

Facebook jest fenomenem. Jeszcze żaden portal społecznościowy nie cieszył się taką ilością zaangażowanych użytkowników. Badacze z Kanady postanowili sprawdzić, co sprawia, że internauci tak chętnie umieszczają na nim swoje wpisy.

Naukowcy ze Szkoły Biznesu Sauder przeanalizowali 1193 ankiet od użytkowników Facebooka, którzy studiowali na niemieckim uniwersytecie. Poproszono ich o odpowiedzi na takie pytania jak: grono znajomych, jak często czytają i publikują treści na Facebooku, jakie inf. ich interesują, oraz co nimi kieruje kiedy dodają materiały na swoją i innych tablice.

Co wywnioskowano z ankiet? Otóż uczestnicy badania wykazali, że najczęściej kieruje nimi... zazdrość! Często też chodzi o jej wywołanie u innych.

Zobaczcie także: Idealne małżeństwa na facebook'u - czemu jest ich tak dużo?


"Tak powstaje błędne koło zazdrości i zarozumiałości. A użytkownicy zaczynają postrzegać swoje życie jako mniej wartościowe niż mają inni. Działa to tak: czytamy coś, co wywołuje w nas zazdrość i poczucie niższości, więc zaraz sami zamieszczamy post, który przedstawia lepszą wersję nas samych" - napisali badacze na łamach "Information Systems Research".

Według autora badania, Izaka Benbasate, idealnym przykładem są fotografie z wakacji, dzięki którym nasi znajomi widzą tylko nasze dobre chwile. Prezentując takie zdjęcia i tworząc pozytywne opisy, tworzymy zafałszowaną rzeczywistość.

Zobaczcie także: Czy można się uzależnić od lajków?

Nie możemy nic zmienić w tym, że na portalach społecznościowych chcemy pokazać siebie z jak najlepszej strony, ale ważne jest aby mieć świadomość tego, co nami kieruje. Jest to bardzo istotne szczególnie wśród nastolatków, którzy nie dostrzegają ciemnej strony tych portali.Zobaczcie także:Foto: Thinkstock
Źródło: Focus.plDodał(a): Agnieszka Pulikowska , Czwartek 10.12.2015 (aktualizacja: 2015-12-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×