Dlaczego tak ciężko nam pozbyć się starych ubrań?

Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego tak ciężko Ci się pozbyć starych ubrań, które zalegają w Twojej szafie? Zobacz dlaczego tak się dzieje!

ThinkstockPhotos-90604088.jpg

Nadchodzące wiosenne porządki to idealny czas na poczynienie odpowiednich porządków w całym mieszkaniu, pakamerze czy w swojej szafie. Każda zna jednak ten ból odkładania rzeczy, które idą do wyrzucenia. Sprawdziłyśmy, dlaczego jest nam tak ciężko pozbyć się starych ubrań, których i tak od pewnego czasu już nie nosimy.


Zobacz także: WIOSENNE PORZĄDKI W SZAFIE: DLACZEGO WARTO POZBYĆ SIĘ STARYCH UBRAŃ?


Odpowiedni moment na porządny przegląd szafy odkładamy zbyt długo, by na końcu zrobić to w pośpiechu i bez przemyślenia. Co powoduje u nas tak usilne zwlekanie z rozstaniem się ze zwykłymi rzeczami? I skąd w nas ta obsesja na ich punkcie? Gdy brakuje sensownych powodów, warto sięgnąć do nauki - dr Randy Frost z Smith College, który jest uważany za ojca psychologii gromadzenia przpeprowadził kilka badań na temat tego problemu. Wynik? Ci, którzy mają problem ze zbyt nadgorliwym przechowywaniem rzeczy, posiadają podwyższoną wrażliwość na punkcie obiektów. Porównuje nawet takie osoby do artystów - np. sam Andy Warhol, był owszem geniuszem artystycznym i jednocześnie chomikiem, który nie potrafił rozstać się z pojedyńczymi drobiazgami. Przywiązanie bierze się z wartości emocjonalnej, jaką niesie za sobą każda z tych rzeczy. To jednak złudna próba wskrzeszenia przeszłości, która może przybierać ogromne rozmiary.


Polecamy: Moda męskim okiem: Co wyrzuciłbym z Twojej szafy, gdybyś na to pozwoliła?


Aby żyć tu i teraz, cieszyć się tym co mamy, trzeba się puścić przeszłości, która przy zbyt wypełnionej szafie wylewa nam się na twarz przy każdym otwieraniu. Zresztą, dobrze uporządkowana może naprawdę pomóc nam w łatwiejszym funkcjonowaniu na co dzień. Zatem jeśli czujesz nadmierne przywiązanie do rzeczy, której nie włożyłaś od 6 lat… po prostu to oddaj bądź wyrzuć. Szansa na to, że jeszcze z tego skorzystasz jest niewielka, a komuś może się przydać. I dodatkowo pozwoli Ci puścić się przeszłości - bo czy tak naprawdę warto kurczowo trzymać się wspomnień? Życie na miejscu i w teraźniejszości jest o wiele ciekawsze.


Źródło: WhoWhatWear

Zdjęcie: ThinkStock


Dodał(a): Anna Guzek , Niedziela 14.02.2016 (aktualizacja: 2016-02-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×