Dlaczego w parkach powinny być ławki?

Zobaczcie, co na ten temat sądzą brytyjscy naukowcy.

odpoczywanie-na-lawce.jpg

Siedzenie na ławce w parku zawsze wydawało Ci się babcinym zajęciem? Czas skończyć ze stereotypami! Jeśli masz jakiś wpływ na wygląd przestrzeni publicznej, nie walcz z ławkami w parku a wprost przeciwnie - staraj się, by było ich jak najwięcej. Dlaczego?

 POLECAMY: Jakie kwiaty w mieszkaniu mogą poprawiać humor?

Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Sheffield przeprowadzili badania dotyczące użyteczności ławek w parkach i innych miejscach publicznych. Wyniki wykazały, że siedzenie na ławce w parku jest nie tylko dobre dla zdrowia, lecz także pozytywnie wpływa na kontakty społeczne i ogólną ludzką psychikę. 

POLECAMY: Jedzenie jogurtów waniliowych poprawia humor?

Naukowcy krytykują architektów, którzy usuwają ławki z przestrzeni publicznej lub projektują niewygodne siedzenia. W ten sposób przyczyniają się do niszczenia życia społecznego, podczas gdy siedzenie na ławkach w parku powinno być postrzegane jako takie, które ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia psychicznego ludzi i funkcjonowania społecznego. Każdy, kto w letnie, ciepłe wieczory spacerował po parku i widział mnóstwo ludzi - głównie starszych - przesiadujących na takich ławkach, wie o czym piszemy. Ławki są też dobre dla osób, które mają ograniczoną sprawność ruchową, gdyż dostarczają odpoczynku. Co więcej, badania wykazały, że ławki pozwalają ludziom wzmocnić poczucie przynależności do obszaru, w którym żyją, a także zwlczają samotność i izolację. 

POLECAMY: Jakie kobiety podobają się facetom?

Źródło: MilionKobiet.pl, zeenews.india.com
Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Wtorek 17.11.2015 (aktualizacja: 2015-11-17)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar

Zobacz również

×