Dlaczego warto utrzymywać znajomości?

Banalne pytanie - naukowe wnioski!

dlaczego-warto-utrzymywac-znajomosci.jpgJakiś czas temu pisałyśmy o tym, że długość życia jest wprost proporcjonalna do liczby posiadanych przyjaciół. Jeśli masz dużo osób zaufanych, tak zwanych "bratnich dusz", to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz długo żyła. Tymcasem, okazuje się, że warto mieć też wielu dobrych znajomych jeszcze z jednego powodu (a tak naprawdę można by ich wyliczyć jeszcze więcej!). Ostatnie odkrycie naukowców jest takie, że kontakty i więzi społeczne są potrzebne, bo wpływają korzystnie na zdrowie ludzi, i to nie tylko na to psychiczne. 

Zobacz także: Czy zakupy mogą dawać szczęście?

Naukowcy z Uniwersytetu Karoliny Północnej przeanalizowali wyniki czterech różnych badań, które koncentowały się na sprawdzeniu różnych czynników społecznych, takich jak integracja, wsparcie i stres. Uczestnikami tych badań byli ludzie w przedziale wiekowym - od nastolatków po osoby w wieku podeszłym. Dane dotyczące psychologicznych aspektów na koniec skonfrontowano z różnymi czynnikami ryzyka chorób i zgonu. 

Szczegółowa analiza wykazała, że liczba zawartych znajomości miała znaczenie dla zdrowia zarówno nastolatków, jak i osób starszych. Wyniki pokazały, że nastolatkowie, którzy są odizolowani od otoczenia i mają mało znajomych są bardziej narażeni na powstanie stanu zapalnego w organizmie. Seniorzy samotniczy z kolei częściej mieli nadciśnienie tętnicze czy cukrzycę. 

Dlatego, jeśli zastanawiacie się jak spędzić najbliższy wieczór, czy weekend - pomyślcie o swoich znajomych. Może warto odświeżyć stare znajomości albo nawiązać nowe? Niech przemówi za Was trochę Wasz egoizm - zróbcie to, chociażby, ze względu na swoje zdrowie!

Zobacz także: 9 etapów oswajania samotnych walentynek

Źródło: MilionKobiet.pl, naukawpolsce.pap.pl
Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Środa 13.01.2016 (aktualizacja: 2016-01-13)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×