Gdy boisz się, że coś Cię ominie...

Co to jest FOMO i jak się objawia? Czy lęk przed tym, że omijają Cię kolejne imprezy i spotkania towarzyskie może być początkiem poważnego problemu? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka.

Gdy boisz się, że coś Cię ominie...

Gdy boisz się, że coś Cię ominie...


FOMO, czyli Fear of Missing out, lęk przed tym, że coś Cię ominie dotyczy coraz większej ilości młodych ludzi. Portale społecznościowe takie jak Facebook i Twitter działają w myśl zasady "nie bywasz, nie żyjesz", wywierając ogromną presję na wielu swoich użytkowników. Jeśli boisz się, że gdy zostaniesz w domu zamiast wyjść z przyjaciółmi wypadniesz z towarzyskiego obiegu  oznacza to, że problem FOMO może być też Twoim zmartwieniem.

Ludzie, którzy cierpią na FOMO bywają na imprezach nie ze względu na świetną zabawę, ale ze strachu przed odrzuceniem i poczuciem bycia niepotrzebnym. Nie potrafią odczuwać radości z towarzyskich spotkań, uczestniczą w nich z przekonania, że powinni to robić. Lęki biorą się z niskiej samooceny i braku pewności siebie. Poczucie wykluczenia z grupy nasilają portale społecznościowe, na których znajomi co chwilę logują się w nowych miejscach i umieszczają zdjęcia z eventów, wyjazdów i klubów.

Jak radzić sobie z tym doskwierającym uczuciem, że życie i świetna zabawa Cię omija? Po pierwsze skup się na sobie i na tym co dzieje się tu i teraz. Nie musisz być wszędzie, by zaskarbić sobie akceptację otoczenia. Po drugie- rób to, na co masz ochotę. Jeżeli wolisz zostać w domu i odpocząć po ciężkim tygodniu, nie wyrzucaj sobie w sobotę z samego rana, że przegapiłaś najlepsze wydarzenie tego roku. Żyjąc wydarzeniami z przeszłości ucieka Ci teraźniejszość i przyjemność bycia sobą.
Dodał(a): Martyna Matysiak , Piątek 03.08.2012 (aktualizacja: 2012-08-22)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×